10 °C

Yunanistan'ın sayılı saatleri kaldı

Kreditörlerle görüşmesi kilitlenen Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu (IMF)'ye 1,6 milyar Euro'luk ödemesinin süresi bugün TSİ 20:00'de doluyor.

Yunanistan'ın sayılı saatleri kaldı

Yunanistan'a borçları ödemesi için verilen son tarih bugün TSİ akşam 20.00’de doluyor. Atina, 1,6 milya Euro'luk ödemeyi yapmayacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili bir yol haritası oluşturdu. 

Temerrüde düşecek mi?

Bu çerçevede Yunanistan'ın, 1,6 milyar Euro değerindeki ödemeyi yapmaması halinde IMF, sürenin dolmasından iki saat sonra ödemenin yapılmadığını resmen ilan edecek. Ancak Yunanistan'ın temerrüde düştüğü açıklanmayacak. Avrupa Merkez Bankası da, 5 Temmuz'da düzenlenecek referandumun neticesi açıklanıncaya kadar Yunan bankalarında bulunan mevdutların kendi teminatı altında olduğunu duyuracak. 

Rererandumdan 'hayır' çıkarsa...

5 Temmuz'daki referandumdan “hayır” çıkması halindeyse, Avrupa Merkez Bankası(ECB), Yunan bankalarındaki mevduatlara yönelik teminata son verecek. Ayrıca, Yunan bankalarına acil likidite yardımında bulunmayı da sonlandıracak. IMF de, 6 Temmuz sabahı, Yunanistan'ın temerrüte düştüğünü açıklayacak. 

Kredi notu ne olacak?

Bu açıklamanın ardından, kredi derecelendirme kuruluşları Yunanistan'ın kredi notunu sert bir şekilde düşürecek “Evet” oyu çıkması halindeyse, Avrupa Birliği ve IMF, Çipras hükümetinin davranışına göre bir yol belirleyecek. Buna göre, Çipras hükümetinin istifa etmesi halinde Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan'a destek olmayı sürdürecek. Kredi derecelendirme kuruluşları da Yunanistan'ın notlarını gözden geçirmeyecek. Çipras hükümetinin ısrarla istifa etmemesi halindeyse, referandumdan “hayır” kararı çıkmış gibi davranılacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.