10 °C

Yunanistan'da 'acı reçeteli' bütçe onaylandı

Yunan Meclisinde, vergi artışları ve kamu harcamalarında daha fazla kesinti öngören bütçe onaylandı

Yunanistan'da 'acı reçeteli' bütçe onaylandı

Kemer sıkma önlemleri kapsamında vergi artışları ve daha fazla kesinti içeren 2017 bütçesi, Yunanistan Meclisinden geçti.

Yunanistan bütçesi, 300 vekilden oluşan Meclisten, koalisyon ortakları SYRIZA ve ANEL milletvekillerinin 152 evet oyuyla geçti. Bütçeye, 146 vekil ise hayır oyu verdi.

Yıllardır resesyonda olan Yunan ekonomisinin yüzde 2,7 büyüyeceğini öngören bütçeyle kamu harcamaları ve maaşlarda toplam 5,7 milyar euroluk kesinti planlanıyor. Tüketim mallarından faturalara birçok alanda etkisini gösterecek vergi artışlarıyla da 1 milyar euroluk gelir elde edilmesi bekleniyor.

2017 bütçesinde, Euro Bölgesinin en yükseği olan ülkenin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının yaklaşık 4 puanlıkla düşüşle yüzde 176,5'e gerilemesi hedefleniyor.

Yunanistan'ın kamu borcunun, bu yıl sonunda ise yaklaşık 315 milyar euroya yükselmesi bekleniyor.

Başbakan Aleksis Çipras, Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, 2017'de büyüme ve toparlanmayla ekonominin yeni bir döneme gireceğini söyledi.

Faiz dışı bütçe fazlası hedefinin aşılacağını ifade eden Çipras, 2017'de Avrupa Merkez Bankasının parasal genişleme programına katılmayı amaçladıklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.