Yunanistan'da grev günü

Yunanistan'da memurlar ile gemi, sivil havacılık ve basın çalışanları, daha iyi çalışma şartları talep ederek greve gitti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yunanistan'ın başkenti Atina'da bazı sendikaların çağrısıyla kamu ve özel sektör çalışanları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve toplu sözleşme talebiyle greve gitti. Liman Çalışanları (PEMEN), Sivil Havacılık Teşkilatı (YPA), Devlet Hastaneleri Doktorları (POEDHN) ile Atina Gazeteciler Birliği (ESHEA) sendikalarının katıldığı grev kapsamında kent merkezindeki Omonia ve Klafthmonos meydanlarında protestolar düzenlendi.

"Sağlık için para verin" ve "işçilere karşı önlemlere son" şeklinde sloganlar atan göstericiler, hükümetin koranavirüs salgınına karşı aldığı sağlık tedbirlerinin yetersizliğine tepki amacıyla eylem yaptı. Ayrıca Çalışma ve Sağlık Bakanlıkları önünde de yoğun güvenlik önlemleri altında toplanan protestocular, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Gıda ve Turizm Sendikası üyeleri de Atina'nın merkezinde motosikletleriyle gösteri düzenledi. Diğer yandan toplu taşıma çalışanlarının greve katılmasıyla Atina'daki metro ve otobüs seferlerinde aksamalar yaşandı.