2. dönem TUS tercihleri başladı! İşte TUS tercih tarihleri

2020-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı tercihleri 19 Kasım tarihinde başladı. ÖSYM AİS üzerinden yapılacak TUS tercih işlemleri 26 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecek. Adaylar TUS tercihleri için ÖSYM'nin yayımladığı 2020-TUS Başvuru Kılavuzu'ndan yararlanabilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2020-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) tercihlerinin başladığını duyurdu. Kurumun internet sitesinden yayımlanan duyuruda TUS tercih işlemlerine dair detaylar paylaşıldı. ÖSYM TUS tercihleri yapacak adaylara 8 günlük süre tanıdı. Bu sürede adaylar TUS tercih işlemlerini 2020-TUS Başvuru Kılavuzu'na göre gerçekleştirebilecekler.

Kimler başvuru yapabilecek?

TUS tercihleri öncesinde ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzda başvuruya dair detaylar belli oldu. Buna göre, durumları aşağıdaki maddelere uyanlar, 2020-TUS ilgili dönemine başvurabilecek:

a) Tabip ya da tıp dışı meslek mensubu olarak eczacı, kimyager veya veteriner olmak ya da bu alanlarda eğitime devam ediyor olmak.

b) Türk Soylu Yabancılar için Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunmak.

c) Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak.

d) Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak.

Ücretlerin yatırılması

Adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik/Y.U. Numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, sınava başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar ile banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, geç başvuru gününde ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile
ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.

 

 

Etiketler