Diplomada 'teknisyen' yazacak

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Gülay, "Meslek okullarını cazip hale getirmek için bundan sonra meslek lisesi öğrencileri teknisyen olarak mezun olacak." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Antalya'da, Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, meslek okullarında son sınıfa gelen öğrencilerin haftada 3 gün, yılda ise 4 ay boyunca işletme eğitimi aldığını ifade etti.

İşletmelerin meslek okulları için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Gülay, "Biz işletmelerin emrindeyiz, işletmeler yoksa mesleki eğitimler de yoktur. İşletmeler varsa mesleki eğitim de var. Onların istediği nitelikli iş gücünü birlikte yetiştireceğiz." diye konuştu.

Gülay, "Anadolu teknikteki çocuklarımız 40 gün staj yapıyor. Staj şöyleydi, öğrenci tanıdık birini buluyordu, belgeyi imzalatıyordu ve stajını yapmış oluyordu. 40 günlük stajın sonuna sektörle birlikte ortak bir komisyonun yapılacağı bir sınav şartı koyduk. Öğrencinin bilgi kazanımını ölçeceğiz, stajyerliğini kaldıracağız ve diplomasını vereceğiz, yoksa yok. Bundan sonra hiçbir öğrencimiz, atölyede, laboratuvarda işletme eğitimi yapmayacak, sektörün bizatihi içinde yapacak. Hatta ilk atanan öğretmenlerimize talimatımızı gönderdik, 6 ayın 1 ayını sektörde iş başında ilgisini, sektördeki bilgisini geliştirecek, yani sektörün içinde bulunacağız." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin maaşlarının verileceğini, sigortalarının devlet tarafından yapılacağını ve sektörle ortak hareket edileceğini dile getiren Gülay, "Meslek okullarını cazip hale getirmek için bundan sonra meslek lisesi öğrenciler 'Teknisyen' olarak mezun olacak. Diplomasında elektrik teknisyeni, mobilya dekorasyon teknisyeni, giyim teknisyeni gibi unvanlar yazacak ki cazip hale gelsin." dedi.

Etiketler