Hukuk fakültesi başarı sıralaması değişti! Ne zaman geçerli olacak?

Hukuk fakültesi başarı sıralaması değiştirildi. Yükseköğretim Kurulu, 2022-YKS yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere Hukuk fakültesi başarı sıralaması şartını 125 binden 100 bine yükseltti. Açıklamayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, hukuk fakültesi başarı sıralamasını konusunda yapılacak değişikliği adaylarla paylaştı. Hukuk fakültesi başarı sıralaması değişikliği kararı 2022-YKS yerleştirmelerinde geçerli olacak.

Yapılan düzenleme ile 2022-YKS yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere hukuk fakültesi başarı sıralaması şartı 125 binden 100 bine yükseltildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Yeni YÖK' olarak, Türkiye'deki hukuk eğitimine ulaşma imkân ve seçeneklerini arttırmak için 'sosyal adalet' ve 'fırsat eşitliği' ilkeleri çerçevesinde çalıştıklarını bildirdi. Eğitim öğretimde nitelik ve kalitenin düşmemesi, bilakis yükseltilmesinin temel hedefleri olduğunu vurguladı.

Saraç, "Hukuk fakültelerimizdeki eğitim ve öğretim programlarının niteliğini teminen; 'Asgari Öğretim Üyesi Sayısı Şartı', 'Hukuk Meslekleri İcra Sınavı' ve 'Başarı Sıralaması Şartı' gibi bir dizi tedbir aldık, almaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda son olarak Adalet Bakanlığı'nın ilettiği talebi de dikkate alarak hukuk fakültelerine yerleştirmedeki başarı sıralaması şartını bu sene değil, önümüzdeki sene (2022-YKS) yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere 125 binden 100 bine yükseltme kararı aldık.

Bu değişikliğin, üniversite adaylarımız ile ailelerinin yapmış oldukları hazırlıklarının, idareye olan güveninin korunması ve de vakıf üniversitelerine planlamalarını daha rasyonel yapmaları için vakit tanınması açısından 2022-YKS itibarıyla uygulamaya girmesini kararlaştırdık. Yeni YÖK olarak, karar süreçlerinde tedriciliğe özel önem veriyoruz. Bu kapsamda almış olduğumuz bu yeni kararın ülkemizdeki hukuk eğitimi açısından hayırlara vesile olmasını temenni ederiz." ifadelerini kullandı.