25 °C

İlk nükleer meslek lisesi kuruluyor

Dünyanın en büyük nükleer fuarı ATOMEXPO kapılarını açtı. Fuarda konuşan Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, Türkiye’de nükleer meslek lisesi kurulacağı müjdesini verdi. (Ömer Türkdönmez)

İlk nükleer meslek lisesi kuruluyor

Ömer TÜRKDÖNMEZ

Nükleer santrallerde teknik düzeyde eleman yetiştirmek amacıyla meslek liseleri kurulması planlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, nükleer santrallerde de mühendisler dışında teknik personele ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şu anda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma başlatıldığını ve lise düzeyinde bir teknik okul çalışması olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük nükleer teknolojiler fuarı ATOMEXPO, “Daha iyi yaşam için nükleer teknolojiler” sloganıyla Rusya’nın Soçi kentinde açıldı. 70 ülkeden 3 bin 600 katılımcının olduğu fuarda Türkiye’yi temsilen Dere, “Nükleer projelerin istikrarı için nükleer altyapının oluşturulması” oturumunda bir konuşma yaptı. Türkiye’nin nükleer altyapının gelişmesine yeni başlayan bir ülke olmadığını anlatan Dere, “Türkiye’de 1956- 1957’de başlayan süreçte yeni bir faza geçtik. Artık nükleer santral inşa eden bir ülkeyiz” dedi.

Türk ve Rus üniversiteleri işbirliği yapacak

Dere, Akkuyu’da görev alacak teknik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Rusya’ya gönderilen öğrencilerden 35’inin geçen yıl, 53’ünün de bu yıl mezun olduğunu belirterek, “Bu öğrencilerimiz toplam 6.5 yıl okudular. Türkiye’de yüksek lisans düzeyinde denklik aldılar. 150 civarında daha öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl yüksek lisans olmak üzere 25 öğrenci daha göndereceğiz” dedi.

Önümüzdeki yıllarda Türk üniversiteleri ile Rus üniversitelerinin işbirliği yapacaklarına dikkat çeken Dere, “Şu an Rus üniversitelerinin verdiği nükleer santral operatörlüğü eğitimini de yerlileştireceğiz. Çünkü Türkiye’de nükleer santral operatörlüğü eğitimi yok. Önlisans programlarının oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Teknik personel eksiği giderilecek

Dere, teknik personel eksiğinin giderilmesi için Türkiye’de nükleer alanda teknik lise kurulmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar başlatıldığını ve lisenin önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirilmeye çalışıldığını anlattı. Dere, “Teknik personel açığının giderilmesi için teknik lisenin oluşturulması gerekiyor, çünkü binlerce teknisyene ihtiyacımız var. Bu kapsamda teknik lise kurulum çalışmalarımız devam ediyor. Müfredatı Ruslarla ortaklaşa belirliyoruz. Ruslardan teknik destek alacağız. Çünkü sonuçta mezunlarımız Akkuyu’da çalışacak. Onların talep ettiği yeterliliği verebilecek bir eğitim planlıyoruz. Teknisyenler yetiştireceğiz. Açılacak lisenin yeri henüz belli değil. Yetişirse önümüzdeki öğretim yılına, yetişmezse sonraki öğretim yılına planlıyoruz. Program mevcut liselere monte edilecek bir modül şeklinde de olabilir. Teknik düzeyde bunlar hala çalışılıyor” diye konuştu.

Teknik personel ihtiyacına yönelik Dere şunları söyledi: “Lise düzeyinde de olsa nükleer santrallerde çok sayıda mühendis altı personel çalışıyor. Burası bir termik santral. Nükleer adanın dışında tipik bir termik santralden, kömür ya da doğalgaz santralinden çok farklı bir durum yok. Daha güvenli ve nitelikli bir sistem uygulanıyor, kontroller daha sıkı. Ama sonuçta bir termik santral çünkü bir ısı üretiyoruz ve bu ısıdan da elektrik üretiyoruz.”

Nükleer sanayi yerlileşecek

Türk sanayisini malzeme ve ekipman anlamında yerlileştirme çalışmalarının devam ettiğini anlatan Dere, “Burada çok büyük iş imkanları var. Türk sanayisinin buradan hem iş alması hem de teknolojiyi öğrenmesi gerekiyor. Türk sanayisi çok güçlü. Sadece nükleer alana özgü ek sertifikasyon ihtiyaçları var. Onların alınması için çalışmalarımız var. Nükleer santral kümesi kurduk Ankara Sanayi Odası bünyesinde” dedi.

'Akkuyu NGS'nin % 49'u satılabilir'

Fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yüzde 49'luk hisse satışı konusunda Türkiye’den özel ve kamu şirketleriyle görüştüklerini belirtti. Lihaçev, Akkuyu NGS'nin yüzde 49'luk hissesinin tamamını satmaya hazır olduklarını kaydetti. Lihaçev, söz konusu hisselerin satışıyla ilgili görüşmelerde Türkiye hükümetinin de yer aldığını ve bu konuda acele etmeyeceklerini belirtti. Rusya ile imzalanan hükümetler arası anlaşmada, tamamı Rosatom tarafından yapılacak projede, yüzde 49’luk hissenin yabancı yatırımcılara satılabileceği hükmü yer alıyor.

Elcon elektrik işbirliğine imza attı

Foruma katılan çok sayıda firma ilk günden önemli iş anlaşmalarına imza attı. Türk şirketi Elcon elektrik Rosatom’un makine yapım bölümü Atomergomaj ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap