14 °C

İzinsiz eğitim veren STK'lara uyarı

MEB, STK'lar tarafından Suriyeli mültecilere yönelik izinsiz şekilde yürütülen eğitim faaliyetlerinin sonlandırılmasını istedi.

İzinsiz eğitim veren STK'lara uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli mülteciler başta olmak üzere yabancı uyruklu kimselere yönelik eğitim faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşlarını izinsiz sürdürdükleri faaliyetlerini sonlandırmaları için uyardı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan başta Suriyeli ve Iraklı mülteciler olmak üzere yabancı uyruklu kimseler için STK'lar ve uluslararası kuruluşlar adı altında Bakanlığın izni, bilgisi ve denetimi dışında eğitim faaliyetleri yürütüldüğü duyumu alındığı belirtilerek, izinsiz faaliyetlere onay verilmemesi, bu şekilde faaliyet gösteren organizasyonlar hakkında Bakanlığın ilgili birimlerin bilgilendirilmesi istendi.

Bakan İsmet Yılmaz imzasıyla gönderilen yazıda, "Ülkemizde geçici koruma altında bulunan başta Suriyeli ve Iraklı mülteciler olmak üzere yabancı uyruklu kimseler için STK, Uluslararası kuruluş vb. adı altında Bakanlığımızın izni, bilgisi ve denetimi dışında eğitim faaliyetleri yürütüldüğü duyumu edinilmiştir. Bu kapsamda iliniz sınırlan dahilinde gerek STK ve gerekse uluslararası kuruluş adı altında Bakanlığımızın izni, bilgisi ve denetimi olmaksızın yürütülen ya da yürütülmesi planlanan eğitim faaliyetlerinin, mağduriyetlere mahal verilmeksizin 2016/2017 eğitim öğretim sonuna kadar kademeli olarak sonlandırılması ve izinsiz faaliyetlere onay verilmemesi, bu şekilde faaliyet gösteren organizasyonlar hakkında Bakanlığımızın ilgili birimleri olan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüklerimizin bilgilendirilmesi ve bundan sonra yürütülecek her türlü eğitim faaliyeti için Bakanlığımız onayının aranması hususunda gereğini rica ederim" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap