28 °C

Yılmaz: Bütçedeki en büyük pay eğitimde

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, eğitimde fırsat eşitliği yakalamak istediklerini, bu yüzden bütçedeki en büyük payı eğitime ayırdıklarını belirtti.

Yılmaz: Bütçedeki en büyük pay eğitimde

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla Şanlıurfa'daki Hacı Abdullah Özdemir Ortaokulunda 2017-2018 eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi. 

"Peygamberler diyarı" diye nitelendirdiği Şanlıurfa'da yeni eğitim öğretim yılını açmanın heyecanını yaşadıklarını anlatan Bakan Yılmaz, ülke genelinde 17 milyonun üzerinde öğrencinin ders başı yaptığını belirtti. 

Eğitimde fırsat eşitliği yakalamak istediklerini, bu yüzden bütçedeki en büyük payı eğitime ayırdıklarını ifade eden Bakan Yılmaz, "Kaliteli eğitim için ilköğretimde derslik başına öğrenci sayısını 24'e düşürdük. Eğitimi teknolojiyle buluşturduk. Müfredatı yenileme çalışmasına başladık. Bu yıl 5 yaş için okul öncesini genişletiyoruz. Bu yıl bu alandaki oranımızı artırmak istiyoruz. Bu yıl ilk defa okul öncesi çocukların tüm eğitim masraflarını pilot illerde biz karşılayacağız" diye açıklamada bulundu.

Bakan Yılmaz, bu yıl eğitimde yeni müfredat uygulanacağını anımsatarak, bu yıl ilk defa 12 pilot ilde 4. sınıfa kadar Türkçe ve matematikte ihtiyacı olan öğrencilere destek eğitimi verileceğini bildirdi.

Bakan Yılmaz, ülkedeki beşeri sermayenin ancak eğitimle ortaya çıkarılabileceğinin altını çizerek, yüksek teknolojinin, yüksek ihraç ürünlerinin eğitimle sağlanabileceğini, bu yüzden üzerlerine düşen sorumluluğun bilincinde çalıştıklarını dile getirdi. 

"Eksiklerimiz olabilir"

Eksikleri ve yanlışlarının olabileceğini aktaran Bakan Yılmaz, "Eksikliklerimiz olabilir ama biz onların tamamını gidermek istiyoruz. Niyetimiz halis, Allah yardımcımız olsun. Cehalete karşı savaşı hep birlikte kazanacağız. Bu doğrultuda Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah yükümüzü taşıyacak güç versin ve birliğimizi daim etsin" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap