17 °C

YÖK'ten yeni İngilizce sınavı

YÖK, YDS'nin yanı sıra, akademisyenlerin kendi alanlarının terminolojisini sorgulayan yeni bir dil sınavı düzenleyecek.

YÖK'ten yeni İngilizce sınavı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık alanlarında, adayların yeterliliğini belirlemeye yönelik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı düzenleyeceklerini bildirdi.

YÖK'te düzenlenen basın toplantısında konuşan Saraç, "Uzun yıllardır akademik dünya, yapılan sınavın alana özgü olması yönünde beklenti içindeydi. Bu beklentinin karşılanmasına yönelik YÖK olarak görüşleri de dikkate alarak, kapsamlı bir çalışma başlattık ve mevcut YDS'nin yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, güzel sanatlar dahil ve sağlık alanlarında, yani adayların üç alanda dil yeterliliğini belirlemeye yönelik YÖKDİL Sınavı sürecini başlattık" diye konuştu.

İlk sınav 5 Mart'ta

YÖKDİL Sınavı sorularının bilimsel ve rasyonel tarzda hazırlanacağını belirten Saraç, sınav sorularını Ankara Üniversitesi'nin hazırlayacağını, sınavın organizasyonu ve uygulanmasını ise Anadolu Üniversitesi'nin yapacağını söyledi.

Sınavın ilk kez 5 Mart 2017'de tek oturumda 30 ilde gerçekleştirileceğini ifade eden Saraç, ilk kez sadece İngilizce alanında yapılacak sınavın, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletileceğini ve yılda iki kez gerçekleştirileceğini belirtti.

Sınava başvuruların 30 Ocak'tan itibaren "http://yokdil.yok.gov.tr" adresinden yapılabilceğini kaydeden Saraç, sınav ücretinin 75 lira olarak belirlendiğini aktardı.

YDS'ye her yıl ortalama 450-500 bin adayın başvurduğuna işaret eden Saraç, "Bu sınava, başta yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek. Odak noktası, lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar" bilgisini paylaştı.

Saraç, YDS'nin süreceğini ve adayların her iki sınava da girebileceğini ifade etti.

YDS yalnızca okuma odaklı bir değerlendirme yapabiliyor

Yüzde 100 yabancı dille eğitim veren programlardaki öğretim elemanları için de yeni sınav planladıklarını belirten Saraç, "Halen bu programlarda ders verebilmek için YDS'den 80 almak yeterli kabul ediliyordu. Ancak YDS, adayın sadece okuma odaklı açısından dil yeterliliğini değerlendirebiliyor. Halbuki yabancı dilde ders anlatacak akademisyenin dil yeterliliğinin konuşma ve dinlemede de olması gerekiyor. Geçen sene British Council'in bu hususta hazırlamış olduğu bir rapor vardı. Bu hususta ciddi tespitler ve vahim diye nitelendirebileceğimiz durumları dile getiriyordu o rapor. Bir dizi iyileştirmeyi hemen yapmıştık. Daha sonra orta vadede bir iyileştirme daha yapacağız, ona işaret ediyoruz. Bu kapsamda da çalışmamızı başlattık. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap