9 °C

38° 30° Çiftliği'ne Almanya'dan büyük ödül...

Slash Architects ve Arkizon Architects işbirliğiyle tasarlanan 38° 30° Çiftliği, mimari ve tasarım alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen "iF Design Ödülü"ne layık görüldü.

38° 30° Çiftliği'ne Almanya'dan büyük ödül...

Slash Architects ve Arkizon Architects tasarımı 38° 30° Çiftliği, 60 yılı aşkın süredir verilen iF Design Awards 2017'de "Ofis/Endüstri Yapıları" kategorisinde ödüle layık görüldü. 58 kişilik jürinin, uluslararası tasarımcı ve markalara ait tasarımları; kalite, kurgu, malzeme tercihi, inovasyon düzeyi, çevre etkisi, işlevsellik, ergonomi, kullanım amacının görselliği, güvenlik, marka değeri, evrensel tasarım kriterlerine göre değerlendirdiği organizasyonda, "Ürün", "Ambalaj", "İletişim ve Hizmet Tasarımları", "Mimari ve İç Mimari Tasarımlar" kategorilerinin yanı sıra "Profesyonel Konsept Tasarımlar" kategorisinde de ödüller sahiplerini buldu.

Peynir müzesi gibi…

Slash Architects ve Arkizon Architects tasarımı 38° 30° Çiftliği, adını bulunduğu arsanın koordinatlarından alan butik bir peynir fabrikası. Afyon'un Tazlar Köyü'nde tasarlanan klasik fabrika yapısının gerektirdiği tüm işlevlerin dairesel bir bantta maksimum verimle sağlamayı amaçlayan 38° 30° Çiftliği, bir peynir müzesi görünümünde. Eliptik formu sayesinde hem iç hem dış olarak algılanabilecek bir iç avlu oluşturan, bu avluyu da ziyaretçilerinin ve personelin tüm üretimi 360° gözlemleyebileceği deneysel bir alana dönüştüren 38° 30° Çiftliği'nin iç cephesi ekran niteliğinde kurgulanarak üretim bandının dışarıdan izlenebilmesi sağlanmış.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.