23 °C

Avignon favorilerinden "Yalnız" Tiyatro Festivali'nde

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, Wajdi Mouawad'ın "Yalnız" oyununu İstanbullu tiyatroseverlerle buluşturuyor.

Avignon favorilerinden Yalnız Tiyatro Festivali'nde

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, son yılların önemli tiyatro insanlarından yazar, yönetmen ve oyuncu Wajdi Mouawad'ın Yalnız oyununu İstanbullu tiyatroseverlerle buluşturuyor.

Sinema uyarlaması Kanada'nın 2011 yılı Oscar adayı olan, aynı yıl İstanbul Film Festivali'nde gösterilen İçimdeki Yangın (Incendies) oyunun yaratıcısı, Paris'teki La Colline Ulusal Tiyatrosu'nun sanat direktörü Wajdi Mouawad, hem yazıp yönettiği hem de tek başına oynadığı Yalnız ile ilk kez 21. İstanbul Tiyatro Festivali'ne konuk oluyor. 2008'de Fransa'da prömiyerini yaptıktan sonra NAC ve Montreal Théatre d'Aujourd'hui gibi festivallerde ilgi gören, Avignon Festivali'nin favorilerinden biri olan Yalnız, derin olduğu kadar renkli ve sinematik tek kişilik bir oyun.

Oyunun konusu

Oyunda, tez savunma aşamasındaki Montrealli öğrenci Harwan, gece St. Petersburg'daki Hermitage Müzesi'nin bir odasında kilitli kalıyor. İki bin yıldan uzun sürecek bu gece, Harwan'ın içinde var olan onlarca şeyin arasında unutulup gitmiş anadilinin başucunda son buluyor. Yalnız, adından da anlaşılacağı gibi, bütün öfkesi, şüpheciliği, başkaldırısı ve yaratıcılık potansiyeliyle yalnızlığın değişik yüzlerini konu edinen bir oyun. Çocukluğu Lübnan'da geçen, şu anda ise Fransa'da yaşayan Wajdi Mouawad, oyunuyla her şeyin yabancı bir dilde işlediği yaşantısında anadilinin akıbetini arıyor.

Yalnız, Enka Vakfı sponsorluğunda 23 Kasım Perşembe, 24 Kasım Cuma, 25 Kasım Cumartesi akşamları saat 20.30 gösterimleriyle Zorlu PSM Drama Sahnesi'nde olacak. Yalnız oyunun biletlerini Biletix satış noktaları ve İKSV ana gişeden (10.00–18.00 saatleri arasında açık olan ana gişe, Pazar günleri kapalıdır) temin edilebiliyor.

21. İstanbul Tiyatro Festivali

İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilen, yerli ve yabancı tiyatro, dans ve performans topluluklarının izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali, 2002 yılından beri iki yılda bir Mayıs ayında düzenleniyordu. Festival bu sene yıllık seyrine geri döndü ve iki hafta boyunca ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleyiciler ile buluşturuyor. 21. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yurtdışından 5, Türkiye'den 13 olmak üzere 18 tiyatro dans ve performans topluluğunun 54 gösterisinin yanı sıra okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap