11 °C

Bayram trafiğine çıkmadan…

Yandex Navigasyon, Kurban Bayramı tatili için bir araştırma yaptı. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı dönemindeki İstanbul trafiğinin incelendiği bu araştırmada şehrin bayram trafiği haritasını çıkarıldı.

Bayram trafiğine çıkmadan…

Yandex Navigasyon'nun analizinde trafiğin yoğun olduğu bölgeler ve yola çıkmak için ideal saatler incelendi. Yapılan analizde İstanbul'un her iki yakasından da bayram öncesinde ideal yola çıkış saatleri sabah 10.00'dan önce veya akşam 21.00'den sonra olarak belirlendi.

Yandex Harita Servisleri Müdürü Onur Karahayıt konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda günlük 1 milyona yaklaşan, toplamda ise 4.5 milyonu aşan kullanıcıya ulaşarak rekor kırdık. Bu 4.5 milyon kullanıcı toplamda 110 milyon kilometrelik yol kat etti. Kurban Bayramı'nda da yine milyonlarca sürücünün hayatını kolaylaştırmak ve onlara rehber olmak için bütün hazırlıklarımızı tamamladık."

Trafiğe olumlu etkileri var

Yapılan trafik analizini değerlendiren Onur Karahayıt, bu araştırmanın aynı zamanda Avrasya Tüneli'nin ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün trafiğe olan olumlu etkisini gözler önüne serdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamyon trafiğinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yönlendirilmesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü de oldukça rahatlattı. Burada 2016'da 2 saat olan bayram trafiği 2017'de yarım saate kadar indi. İstanbul'dan Anadolu yönünde yola çıkmak için en uygun ve trafiksiz alternatifin ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu rota tüm köprü trafiğinin yanı sıra Ataşehir sonrasındaki TEM trafiğini de atlatmanızı sağlıyor."

Yarı yarıya azaldı

Analiz, Avrasya Tüneli'nin önceki bayramlara göre trafikte bekleme sürelerini azalttığını ortaya çıkardı. Avrupa-Anadolu yönünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde normal bir cuma gününe göre ortalama 2 saat olan bekleme süresi, 1 saat 12 dakikaya düştü. Sürücülerin Avrasya Tüneli'ne yönelmesi sayesinde köprü üzerinde yapılan yol çalışmasına rağmen eski bayramlardaki kadar trafik oluşmadı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Avrasya Tüneli'nin etkisi yaşanırken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesinde yoğunluğun azaldığı gözlemlendi. TEM'de Mahmutbey Gişeler'e kadar oldukça yoğun bir trafik yaşanırken, bu noktadan sonra hem tır hem de normal araç trafiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne yöneldi. Bundan dolayı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün girişinde az denebilecek bir trafik oluştu.

Anadolu Yakası'nda Avrasya Tüneli'nin çıkışında 30 dakikadan fazla süren bir yoğunluk yaşandı. Uzunçayır ve Kozyatağı bölgelerinin yoğunluklarının da eklenmesiyle sürücüler Pendik'e kadar ciddi bir trafiğin ortasında kaldı. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda Uzunçayır-Maltepe arası bekleme süresi 43, Maltepe-Pendik arası ise 34 dakika olarak kaydedildi.

Alternatif rotalar

Geçtiğimiz bayramda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden Ataşehir'e gelindiğinde TEM üzerinde bekleme süresi 45 dakikaya kadar çıkan yoğun bir trafiğin oluştuğu belirlendi. Sultanbeyli-Kurtköy arasında da sürücülerin gözünü korkutacak nitelikte yoğunluk yaşandı. Yandex Navigasyon, bu yoğunluktan kaçmak isteyenlere Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden kuzey çevre otoyoluna bağlanmayı öneriyor. Bu alternatif rota, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na hareket edecek sürücüleri en az 2.5 saatlik bir trafik çilesinden kurtarma potansiyeli taşıyor.

Anadolu-Avrupa yönünde ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerindeki çalışmalar nedeniyle trafikte 1 saatlik bir bekleme süresi yaşandı. Bu durum göze alındığında Anadolu-Avrupa yönünde 32 dakikalık bekleme süresiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü daha iyi bir alternatif olarak gözüküyor.

Sürücüler Avrupa Yakası'na geçtikten sonra E5'te Haliç-Bahçelievler arasında bekleme süresi 33 dakikaya çıkan bir trafikle karşılaşıyor. TEM'de ise trafik Mahmutbey Gişeler'den başlıyor ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yolundaki kamyonların katılımıyla 34 dakikaya çıkıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yolunda, gişelerden ve sonrasındaki yoğunluktan kaynaklanan 1 saati aşkın süren bir trafik yaşanıyor.

Ya ilginç yorumlar!

Yandex Navigasyon, interaktif özelliği sayesinde kullanıcılarının haritalar üzerinde yorum yazmasına da imkân tanıyor. Bu yorumlar sayesinde sürücüler yollardaki değişimlerden anlık olarak haberdar olabiliyor. Yandex Navigasyon'un sosyal katmanı sürücüler arasında yardımlaşmayı sağlarken, yazılan komik trafik yorumları da dikkat çekiyor.

İşte Yandex Navigasyon kullanıcılarının yazdığı eğlenceli trafik yorumlarından bazıları:

1. Göç mevsimi.
2. Kavimler, Avrupa'dan Asya'ya göçe başladı.
3. Bayılıyorum tampon tampona aşka.
4. Panik yok, arabada şişme bot var.
5. Ohhh evde yatıyorum çıkmayın.
6. Tamamen göl, girmeyin.
7. Bu sene denize de gidememiştim iyi oldu.
8. İyi yüzme biliyorsan rahatlıkla ulaşırsın istediğin yere.
9. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceğiz.
10. Hahaha sinirim bozuldu.
11. Herhalde köprüyü çaldılar.
12. Pampa arabamla denize açıldım süper bir duygu.
13. Winter is coming... Her şey daha yeni başlıyor.
14. Hani seversin ama yürütemezsin ya ilişkiyi... Yol öyle şu an.
15. Ulaaaa denizi su başmış.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.