27 °C

Biliyor musunuz?

Contemporary Istanbul’un yeni ekibiyle 14. Edisyon’una hazırlandığını; Four Seasons Hotel Sultanahmet’teki Kars Yemekleri Haftası’nı; Garanti Caz Yeşili’nin yeni konserlerini; Nişantaşı’ndaki Tiraje Teras’ı biliyor musunuz?

Biliyor musunuz?

Contemporary Istanbul’un yeni ekibiyle 14. Edisyon’una hazırlandığını…

Contemporary Istanbul, Eylül ayına hazırlanıyor. 13 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Contemporary Istanbul’un sanat direktörlüğünü bu yıl Anissa Touati ve Plugin sergisinin küratörlüğünü ise Esra Özkan üstleniyor. Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirileceği “Recent Acquisitions I / Collectors’ Stories” sergisinin küratörlüğü ise Hasan Bülent Kahraman tarafından yapılacak.

Sanat Direktörü olarak atanan Fransız bağımsız küratör ve sergi düzenleyicisi Anissa Touati, 12-15 Eylül tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda gerçekleştirilecek olan 14. Contemporary Istanbul fuarının genel estetiğini ve kavramsal vizyonunu belirlemekten sorumlu olacak. Contemporary Istanbul Sanat Direktörü Anissa Touati, yeni stratejik ortaklıkların inşası, yerel ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin güçlendirilmesi ve bugüne kadar elde edilen başarıların daha da ileriye taşınması için CI ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini ifade etti. Anissa Touati “14. Contemporary Istanbul fuarında Akdenizlilik kavramı üzerinde düşünecek, geçmişten günümüze kadar Akdeniz havzasının bütünleşik doğasını keşfe çıkacağız” dedi.

Four Seasons Hotel Sultanahmet’teki Kars Yemekleri Haftası’nı…

Yerel üreticileri desteklemeyi hedefleyen Four Seasons Hotel Sultanahmet, Kars Yemekleri Haftası’yla ülkemizin yöresel mutfaklarını ön plana çıkaran çalışmalarına devam ediyor. Kars Kaz Evi’nin şefi Nuran Özyılmaz, 22-30 Mart günlerinde, Kars’ın otantik yemeklerini, Seasons Restaurant’ta lezzet tutkunlarıyla buluşturacak. Tadım Menüsü yeşil mercimek, patates ve yarma ile hazırlanan Evelik Çorbası ile başlıyor. Ev yapımı Kars mantısı Hengel soğan, sarımsak veya sade yoğurt, zeytinyağı seçeneğiyle farklı damak tatlarına hitap ediyor. Etli Lahana Sarmasının ardından sunulan Reyhan Şerbetini Kars kazı ve öz suyu ile hazırlanmış Bulgur Pilavı takip ediyor. Ceviz ve kaymaklı dondurma ile servis edilen Kars Helvası ve Cevizli Sucuk, tatlı olarak sunuluyor. Kars’ın otantik tatlarını a’la carte olarak deneyimlemek isteyen misafirler ise tadım menüsündeki lezzetlere ek olarak ev yapımı erişte ve yeşil mercimekle sunulan Kesme Aşı Çorbası ve kuzu incik, nohut, zerdeçalla hazırlanan Piti menüde yer alıyor.

Garanti Caz Yeşili’nin yeni konserlerini…

Garanti Caz Yeşili konserleri bahar programı devam ediyor. İstanbul’un farklı noktalarında gerçekleşecek konserler, yine caz dünyasından isimleri, müzikseverlerle buluşturuyor. Bu kez konuklar, Melanie Scholtz ve New York caz dünyasının önemli simalarından biri olan Brian Charette. Müzisyenlere konserlerinde Önder Focan ve Erhan Seçkin eşlik edecek. Konserler 21-22 Mart’ta saat 21:30’da Nardis Jazz Club’da gerçekleştirilecek.

Nişantaşı’ndaki Tiraje Teras’ı…

Nişantaşı’nda kapılarını açan Tiraje Teras, Executive Chef Bahadır Abul’un önderliğinde yaratılan menüsüyle misafirlerini ağırlıyor. Türk ve Ege mutfağının önde gelen tatlarını barındırmayı hedefleyen Tiraje Teras menüsü, başlarken, salatalar, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlılar etaplarından oluşuyor. Bu lezzetler arasında İzmir Atom Kokoreç, Girit Ezmesi, Lakerda, Yaprak Ciğer, Kalamar Sote de bulunuyor… Domates ve kaya koruğu eşliğinde servis edilen Izgara Çupra, roka, limon, taze baharat soslu Izgara Levrek’in yanı sıra her gün yenilenen, taze balık tezgâhındaki seçenekleriyle de günün balığına da ana yemeklerinde yer veren Tiraje Teras, kırmızı et tercih edenler için de közlenmiş patlıcan püresi, nar ekşili salça soslu Izgara Köfte ve kök sebzeler eşliğinde, doğal et sosuyla lezzetlendirilmiş Dana Bonfile seçeneklerini servis ediyor.