13 °C

Deniz ürünleri siparişi rağbette

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde deniz ürünlerine ilgi son yıllarda artıyor. Hem sağlıklı yaşamın en önemli besinlerinden olan hem de eve sipariş imkânının arttığı deniz ürünleri ağırlıklı beslenme, yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyor.

Deniz ürünleri siparişi rağbette

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde zengin çeşitleriyle deniz ürünlerine son yıllarda ilgi artıyor. Hem sağlıklı yaşamın en önemli besinlerinden olan hem de eve sipariş imkânının arttığı deniz ürünleri yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan, dünya ortalamasında kişi başı 1 yılda 16 kilo balık tüketilirken Türkiye'de ise bir yılda kişi başı tüketimi 8 kilo. Bu rakam, ülkemizde deniz ürünlerinin henüz istenilen düzeyde sofralara girmediğini gösterse de "Denizden babam çıksa yerim" diyenlerin sayısı artıyor ve sadece balık değil diğer deniz ürünleri de sofralarımızda eskisine göre daha fazla yer alıyor.


Her yıl yüzde 45 artıyor

Yemeksepeti, bu trendi mercek altına alarak 2010 yılından itibaren site üzerinden verilen deniz ürünleri siparişlerinin 8 yıllık macerasını inceledi.

Her yıl ortalama yüzde 45 artış yaşanan deniz ürünleri siparişleri, 2010 yılında 36 bin adet iken 2017 yılı sonunda ise 1 milyon 800 bin adete ulaştı. Böylelikle son 7 yılda deniz ürünleri sipariş sayısı 50 kat arttı.

Balık mevsimi sipariş tercihlerini kaçınılmaz olarak etkiliyor ve balık sezonunda daha çok hamsi, istavrit, uskumru, levrek, palamut gibi balıklar gözde oluyor. Balık çeşitlerinin yanı sıra kullanıcılar; midye, kalamar, karides gibi deniz ürünlerini de sipariş ediyorlar. Hatta midye dolma deniz ürünleri arasında her yıl açık ara liderlik koltuğuna oturuyor. Midye dolmanın en yakın takipçisi olan hamsi ise en çok sipariş edilen ikinci ürün oluyor.

Haftaya deniz ürünleriyle başlıyoruz

Günün neredeyse her saati tercih edilen deniz ürünleri öğle yemeklerinden itibaren sofralarımıza girmeye başlıyor ve geç saatlere kadar aklımızdan çıkmıyor. Deniz ürünleri siparişleri 17:00-21:00 saatleri arasında tavan yapıyor.

Deniz ürünleri haftaya sağlıklı başlamak isteyenlerin ilk tercihlerinden oluyor ve siparişlerin çoğu lezzetin aksine en çok hafta sonları değil pazartesi günleri tercih ediliyor.

Yemeksepeti kullanıcıların yaş ortalaması 19-24 iken deniz ürünleri ise daha çok 29-33 arasındakiler tarafından tercih ediliyor.

İllere göre tercihler değişiyor

Deniz ürünü siparişlerinin en yüksek olduğu iller olan İstanbul, İzmir ve Ankara'dan sonra Manisa, Muğla ve Edirne deniz ürünü tüketiminin en yoğun olduğu iller olarak öne çıkıyor. Deniz ürünüyle hiç aram yok diyenler ise Kahramanmaraş, Amasya ve Şanlıurfa'da yaşıyor.

En fazla deniz ürünü tüketen illerden Manisa, daha çok balık çeşitlerine yöneliyor ve sardalya ile çipuraya özel ilgi gösteriyor.

Edirneliler ise her gün verdikleri deniz ürünü siparişlerinin yüzde 35'inde hamsiyi tercih ediyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.