17 °C

Eko turizm ile yola çıktılar, şimdi de tasarım yapıyorlar

Bilecik Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde köy kadınlarının girişimiyle başlayan "Eko Turizm" projesi, köyü sanatla buluşturacak olan "Kırsalda Tasarım Etkinliği"ne hazırlanıyor.

Eko turizm ile yola çıktılar, şimdi de tasarım yapıyorlar
Bilecik Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu köyünde köy kadınlarının girişimiyle başlayan "Eko Turizm" projesi, köyü sanatla buluşturacak olan "Kırsalda Tasarım Etkinliği"ne hazırlanıyor. Bilecik Valiliği koordinasyonunda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin katılımı, köy halkının desteğiyle Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından gerçekleştirilecek "Kırsalda Tasarım Etkinliği" kapsamında köyün duvarları köye özgü motiflerle renklendirilecek… Etkinlik, 15 Mayıs'ta başlayıp 17 Mayıs'ta gerçekleştirilecek köye özgü kına gecesi ile son bulacak.

Hemen hemen her evin bahçesinde köye özgü çiçeklerin yetiştirildiği Kurşunlu Köyü'ndeki evlerin birçoğu eko turizm kapsamında değerlendiriliyor. Doğası ve eko turizm faaliyetleri ile turistlerin ilgisini çeken köyde "Kırsalda Tasarım Etkinliği" kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler ile evlerin duvarları, köy çeşmesi, köpek kulübeleri ve kuş yuvaları gibi birçok yer köye özgü çiçek motifleriyle boyanacak. Köydeki turizm çalışmalarını desteklemek amacıyla başlatılan projede, eko turizmin gelişmesi ve bölgenin daha ilgi çekici hale gelmesi hedefleniyor.

Köy yaşamını deneyimlemek

Şehrin kalabalığından sıkılıp köye gelen aileler ve yabancı turistler sobalı kerpiç evlerde konaklıyor; ekmek pişirmek, yumurtaları kümesten almak, süt sağmak gibi köy yaşamına dair faaliyetlere dâhil oluyor. "Eko Turizm" projesi kapsamında turistler kilim dokumak, doğada yürüyüş yapmak gibi çeşitli aktivitelerin yanı sıra, canlandırılan geleneksel kına gecesine katılıp ellerine kına yakıyor.


Katkı sağlayacak

Köydeki girişimci kadınların başlattığı ve köy halkının çabalarıyla gelişen "Eko Turizm" projesi sayesinde turistlerin dikkatini çeken köyde "Kırsalda Tasarım Etkinliği"ne ilgi yoğun. Kurşunlu Köyü sakinleri köylerinin sanatla renklendirilecek olmasından çok mutlu olduklarını ve gerçekleşecek sanatsal etkinliklerin köydeki turizme katkı sağlayacağına inandıklarını belirtiyorlar.

Kurşunlu Köyü Eko Turizm faaliyetleri öncülerinden Bedriye Berber Engin, etkinlikte duvarlara uygulanacak motiflerin kendi bahçelerinde yetiştirdikleri köye özgü çiçeklerden olmasının önemli olduğunu söylüyor. Engin, "Köyümüze gelen yerli ve yabancı turistler zaten yetiştirdiğimiz çiçeklere hayran kalıyorlar, bunların duvarlarımıza da resmedilecek olmasının köyümüze ilgiyi artıracağına inanıyoruz." diyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.