15 °C

Galatasaray Lisesi 150 yaşında

Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın kültür sanat alanında faaliyet gösteren 2 kardeş kurumu Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Galatasaray Lisesi'nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında 2 ayrı sergiyi sanat ve tarih meraklılarıyla buluşturuyor.

Galatasaray Lisesi 150 yaşında

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün, Galatasaray Lisesi'nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında düzenlediği iki kapsamlı sergi, özel bir davet eşliğinde ziyarete açıldı. Davet, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, "Mektep Meydan Galatasaray" sergisi küratörü Çelenk Bafra ve "Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi'nin 150 Yılı (1868-2018)" sergisi küratörü İzzeddin Çalışlar'ın katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlenen gece iş, sanat, spor ve cemiyet hayatından önemli isimleri bir araya getirirken, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Galatasaraylılar Derneği, Galatasaray 150. Yıl Üst Kurulu Üyeleri ve Galatasaray Eğitim Vakfı'ndan çok sayıda konuğu ağırladı.

Pera Müzesi'ndeki "Mektep Meydan Galatasaray" sergisi, binanın köklü geçmişine ve okul vasfına referansla isimlenirken, Türkiye'nin sosyopolitik belleğine yerleşmiş kamusal alanlardan biri olan Galatasaray Meydanı ile ilişkisine de atıfta bulunuyor. Çoğu sergiye özel ve yeni üretilen resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, video, ses ve performans gibi farklı mecralardan yapıtları bir araya getiren sergide Ali Kazma, Antonio Cosentino, Barış Göktürk, biriken (Melis Tezkan, Okan Urun), Burak Delier, Cemal Emden, Elvan Alpay, Hasan Deniz, Hera Büyüktaşçıyan, Vahit Tuna'nın çalışmaları yer alıyor.

Kapsamlı arşiv

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde görülebilecek "Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi'nin 150 Yılı (1868-2018)" sergisi, bir kamu kuruluşunun nadir rastlanır özerk kurumsallaşma öyküsünde saklı olan ilhamı paylaşma amacı güdüyor. Mektebin tarihsel öyküsünü ve vizyonunu gözler önüne seren sergi, Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi Koleksiyonu ve Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi Arşivi ile mezunların arşivlerinden derlenen fotoğraf, film, efemera ve mektebin farklı dönemlerinde kullanılmış pek çok obje gibi çeşitli orjinal malzemelerden oluşuyor. Serginin küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstleniyor.

Sergi kataloğu

Galatasaray Lisesi'nin çok katmanlı yapısını gözler önüne seren sergiye kapsamlı bir yayın da eşlik ediyor. Sergi kataloğunda küratör Çelenk Bafra, akademisyen ve yazar Besim F. Dellaloğlu ve Murat Alat'ın makaleleri yer alıyor. Çelenk Bafra, kişisel deneyimlerini sanat pratiklerine aktaran Galatasaray Lisesi mezunu sanatçılar kadar, okulla özel bir bağı olmasa da 150 yıldır kente mâl olan bir yapıya meydandan, yani dışarıdan bakıp araştıran sanatçıların da davet edilmesinin sergiye perspektif kattığını vurguluyor.

Bafra'ya göre "Mektep Meydan Galatasaray" sergisi, "mektebin içindekileri sanatçıların gözünden ‘meydan'a çıkarıp sanat aracılığıyla tartışarak kamuya açmaya çalışıyor." Bafra, serginin kataloğu ve kamusal programının da yardımıyla, bu ikonik yapı ve okulun görsel sanatlar aracılığıyla yeniden keşfedilmesine ve farklı açılardan görülmesine vesile olacağını belirtiyor.

Mekteb-i Sultani

Kökleri 1481 yılına dayanan bir yapı olan ve 1 Eylül 1868 tarihinde Sultan Abdülaziz tarafından Mekteb-i Sultani adıyla lise olarak hizmete sunulan Galatasaray Lisesi, Türkiye'nin en itibarlı eğitim kurumlarından biri olarak gösteriliyor ve ilk laik ve Avrupa'ya entegre devlet okulu olarak nitelendiriliyor.

19. yüzyılda çoğunluğu modernleşme hareketini benimseyen ailelerin çocukları olan Mekteb-i Sultânî öğrencileri, aldıkları Fransız eğitimi nedeniyle ve okulun Pera gibi kentin Batılı mahallesinde bulunmasından dolayı geleneksel yapıdan farklı bir çevrede yetişiyor.

Galatasaray Lisesi 150 yıllık tarihi boyunca sanat, akademi, bürokrasi, diplomasi ve iş dünyasına nitelikli öğrenciler yetiştiren bir eğitim kurumu olarak öne çıkıyor. Yapının öğrenci yetiştirmenin yanı sıra kentin kültür hayatında yadsınamaz bir yeri oluşuyor; tiyatro, sinema, müzik, edebiyat ve görsel sanatlar alanındaki sayısız gösteri, konferans, festival ve sergiyle, kültür-sanat çevreleri için âdeta bir buluşma noktası haline geliyor.

"Mektep Meydan Galatasaray" sergisi 25 Kasım'a kadar Pera Müzesi'nde, "Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi'nin 150 Yılı (1868-2018)" sergisi 23 Şubat 2019'a dek İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde ziyaret edilebiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap