13 °C

İstanbul'da lale mevsimi

13. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da şehir laleyle bezendi. Emirgan Korusu ile Göztepe 60. Yıl Parkı çeşitli etkinliklere sahne olacak. Mekânlar, müzikle de şenlenecek. Festival kapsamında spor etkinlikleri de gerçekleştirilecek.

İstanbul'da lale mevsimi

13. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da şehir laleyle bezendi. Emirgan Korusu ile Göztepe 60. Yıl Parkı çeşitli etkinliklere sahne olacak. Emirgan Korusu ile Göztepe 60. Yıl Parkı etkinliklere sahne olacak. Etkinliklerde müzik de yer alacak. Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası ve Üniversitelerarası Plaj Futbolu Turnuvası gibi spor etkinlikleri de festival kapsamında gerçekleştirilecek.

İstanbul Lale Festivali kapsamında lale, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilmek ilmek halıya dokunuyor. 11 Nisan'da Sultanahmet Meydanı'nda dördüncü kez İstanbullularla buluşacak lale halısı, toplam bin 734 metrekare olacak ve 565 bin lale kullanılacak. 

İstanbul'un lale bahçeleri

İstanbul'un parklarına, korularına, meydanlarına ve cadde kenarlarına bu yıl 125 ayrı türde toplam 30 milyon adet lale soğanı dikildi.

Gülhane Parkı'na 49 farklı türde 2 milyon 250 bin adet lale dikildi.

Emirgan Korusu'na 125 farklı türde 3,5 milyon adet lale dikildi. Koruda tüm lale türleri görülebilir.

Yıldız Korusu'na 45 farklı türde 500 bin adet lale dikildi.

Zeytinburnu Soğanlı Bitkiler Parkı'na 167 farklı türde 500 bin adet soğanlı bitki dikildi. Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı bitkiler lale dönemi bittikten sonra da parkta görülebilir.
Beykoz Korusu'na 25 farklı türde 300 bin adet lale dikildi.

Göztepe 60. Yıl Parkı'na 100 farklı türde 1 milyon 657 bin 500 adet lale dikildi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.