28 °C

Mutfak sırları "Mutfak Bilgi Programı"nda

Chef's Table Mutfak Akademisi kurucusu şef Serkan Bozkurt'un Karaca iş birliğiyle hazırladığı "Mutfak Bilgi Programı" yemek tariflerini değil, mutfak doğrularını ve tekniklerini anlatmayı hedefliyor.

Mutfak sırları Mutfak Bilgi Programında

Şef Serkan Bozkurt'un Karaca iş birliğiyle hazırladığı "Mutfak Bilgi Programı" yemek tariflerini değil, mutfak doğrularını ve tekniklerini anlatmayı amaçlıyor. Programda önce teknikler anlatılıp sonra uygulamaya geçiliyor. Şef Serkan Bozkurt, videolarda bilinmeyenleri ve anekdotları paylaşmayı da hedefliyor:

Etin piştikten sonra yumuşak olabilmesi pişme esnasında yapısındaki suyu ne kadar koruyabildiği ile çok alakalıdır.

Tuz her zaman et pişirilmeden önce ilâve edilmeli. Aksi takdirde tuz asidik bir yapıya sahip olduğundan dolayı etin yapısına işleyerek yapısındaki suyun önceden dışarıya çıkmasını sağlayacaktır.

Marinasyon işlemi sadece etler için yapılmaz sebzeler için de kullanılır. Yiyeceklerin cinsine ve sertlik durumuna göre marinasyon çeşidi değişir. Genel olarak en çok kullanılan tercih edilen iki çeşit marinasyon vardır: basit marinasyon ve asidik marinasyon.

Sebzelerin besleyici değerlerinin ve renginin korunabilmesi için nasıl kullanıldıkları ve pişirildiklerine çok önemlidir. Renkli sebzelerin hem renklerini hem de besleyici değerlerini koruyabilmeleri için bol derin kaynar su içine maden suyu ve tuz ilave ederek suyun mineral değerini yükseltip, haşlanan sebzelerin renklerinin daha baskın şekilde ortaya çıkmasını sağlarız.

Videolara aşağıdaki linkten ulaşılabiliyor:

https://www.youtube.com/channel/UCckzjl5Rn1IhA2s95X46p6w

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.