19 °C

Odunpazarı Modern Müze, Hazı̇ran’da Eskı̇şehı̇r’de açılıyor

Sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinden oluşan sergi programı, kültürler ve disiplinlerarası diyaloğu desteklemeye yönelik işbirlikleri ile kültürel dokuya yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Odunpazarı Modern Müze, Haziran 2019’da açılıyor.

Odunpazarı Modern Müze, Hazı̇ran’da Eskı̇şehı̇r’de açılıyor

Türkiye ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinden oluşan sergi programı, kültürler ve disiplinlerarası diyaloğu desteklemeye yönelik iş birlikleri ve Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan tasarımı ile sadece Eskişehir’in değil, aynı zamanda Türkiye’nin kültürel dokusuna yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Odunpazarı Modern Müze (OMM), Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek ilk sergisi ile kapılarını Haziran 2019’da açıyor.

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve k​oleksiyoner ​Erol Tabanca​’nın kurucusu olduğu OMM’un açılış sergisinde, 1950’lerden günümüze çağdaş Türk sanatının önemli temsilcilerinin eserlerinden oluşan ​Erol Tabanca Koleksiyonu​’ndan özel bir seçki sunulacak. 60’ın üzerinde sanatçının yaklaşık 200 eserinin görülebileceği sergide yer alacak sanatçılar arasında ​Bedri Rahmi Eyüboğlu​, ​Canan Tolon​, ​Erol Akyavaş​, ​İlhan Koman​, ​Ramazan Bayrakoğlu​, ​Sinan Demirtaş​ ve ​Tayfun Erdoğmuş​ da bulunuyor.

Üç kavuşma sahnesi

Küratör Haldun Dostoğlu sergiyle ilgili olarak ​“OMM’un ilk sergisi için çalışırken üç kavuşma sahnesinden ilham aldım. Bunlardan biri Eskişehir ilk kez bir özel modern sanat müzesine sahip oluyor; Erol Tabanca uzun yıllardır büyük emek ve özveri ile bir araya getirdiği sanat eserlerini müzede sergileyerek, koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturma hayalini gerçekleştiriyor ve son olarak satın alındıkları andan itibaren depolarda saklı kalanya da sadece sınırlı sayıda izleyiciye ulaşan eserler ilk defa halka açılıyor. Bu üç kavuşma sahnesi açılış sergimizin içeriğini oluşturmamıza yön verdi.” şeklinde konuştu.

Müzenin açılışında büyük ölçekli enstalasyonlarıyla tanınan Japon sanatçı ​Tanabe Chikuunsai IV tarafından OMM’un dokusuna uygun olarak üretilecek yerleştirme ​özel bir performans ile tamamlanacak. Müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniği kullanılacak.

4 bin 500 metrekare

OMM’a gelen ziyaretçileri, Japon mimarlık ofisi ​Kengo Kuma and Associates​’ın (KKAA) imzasını taşıyan, Odunpazarı sivil mimarisi, Osmanlı kubbe mimarisi ve geleneksel Japon mimarisindeki öğelerden aldığı referanslarla tasarladığı 4 bin 500 metrekarelik çağdaş bir sanat alanı bekliyor. ​Farklı büyüklüklerdeki sergileme alanlarının yanı sıra​ kafe, müze dükkanı ve atölye alanları da müzenin
yapısını yansıtıyor.

“Müzeyi Haziran ayında halkımız ile buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyorum” diyen OMM kurucusu ​Erol Tabanca ​“Bugüne kadar oluşturduğum koleksiyonu ve müzeyi ziyaretçileri ile buluşturmaktan şeref duyuyorum. OMM’un Eskişehir’i tarihiyle bütünleştirerek bir sembole dönüşmesini ve sadece kentin değil Anadolu’nun kültürel gelişimine katkı sağlamasını umuyorum” sözcükleriyle duygularını dile getiriyor.