14 °C

Sabancı Müzesi, çağdaş sanatın önemli adlarından Ai Weiwei'yi ağırlayacak

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank'ın desteğiyle Ai Weiwei'in Türkiye'deki ilk sergisine ev sahipliği yapacak. 12 Eylül'de açılacak sergide sanatçının çalışmalarından geniş bir seçkiyle birlikte yeni işleri de sunulacak.

Sabancı Müzesi, çağdaş sanatın önemli adlarından Ai Weiwei'yi ağırlayacak

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank'ın desteğiyle Ai Weiwei'in Türkiye'deki ilk sergisine ev sahipliği yapacak. 12 Eylül'de açılacak sergide sanatçının çalışmalarından geniş bir seçkiyle birlikte yeni işleri de sunulacak. Ai Weiwei'in sergisinde en eski olanı kırk yıl öncesine ait 100'ü aşkın eser yer alacak… Sanatçının porselen çalışmalarına odaklanan serginin anlatısı, hem hayat hikâyesinin, hem de el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyacak.

Ai Weiwei'in porselen yolculuğunun her aşaması sergide sanatçının ikonik çalışmalarıyla temsil edilecek. Sanatçı, günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla bizlere aktarıyor; sanatı izleyiciye çağımızın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

Kapsamlı bir bakış

Sergi, Ai Weiwei'in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla onun sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Sanatçının sahicilik, çağlar boyu değer sistemlerinin dönüşümü ve kültür tarihi kavramlarını irdeleyen çalışmaları, izleyenleri söz konusu kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri anlamaya çağırıyor. Çalışmalarına "kültürlerin hazır objelerini" yerleştiren Ai Weiwei, izleyiciye yeni yorum olanakları sağlıyor ve objelerin bağlamlarına göre nasıl birbirinden bütünüyle farklı değerlere göre yargılanabileceğini gösteriyor.

Ai Weiwei, replika çalışmalarında sahicilik kavramını sorgulayarak özgün obje ile kopyası arasındaki farkı çürütüyor. Bugüne ulaşmış antikaların kalıntıları ışığında, Ai Weiwei Çin ve Yunan çömlek bezemeleri ve Mısır duvar resimlerinin mantığını uyarlayarak tarih konusunda düşünüyor ve bize çağdaş dünyaya dair kapsamlı bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor.

Suzan Sabancı Dinçer

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer sergi üzerine şunları söylüyor:

Akbank, her iki yılda bir Sakıp Sabancı Müzesi'nde büyük bir sergiye destek sağlama geleneğini gururla devam ettiriyor. Sakıp Sabancı Müzesi bu sene, çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden dünyaca ünlü sanatçı Ai Weiwei'i İstanbul'da ağırlamakta karar kıldı. Kurulduğu günden beri sanatı destekleyen Akbank için bu sergiye destek olmak gerçekten onur verici.

Sakıp Sabancı Müzesi'yle birlikte gerçekleştirdiğimiz ZERO, Rodin, Dali ve Anish Kapoor sergilerini heyecanla karşılayan, kapılarında aylarca kuyruk olan Türk sanatseverlerin Ai Weiwei'e de ilgisinin büyük olacağına inanıyoruz. Bu sergi vesilesiyle İstanbul'un ve ülkemizin yurtdışında doğru ve iyi tanıtımını yapmaktan da özellikle gurur duyuyoruz.

Ai Weiwei hakkında

Günümüzün çağdaş sanat alanında Çin'de yetişen en etkili kişilerden biri olan Ai Weiwei, heykel, büyük ölçekli yerleştirmeler, film ve mimarlık dahil çok geniş bir yelpazedeki disiplinler içinde çalışıyor. Çalışmaları, sunuldukları bağlamda sahicilik ve değer sistemlerinin dönüşümü meselelerine eğiliyor; bu da, izleyenlere günümüzün siyasi ve kültürel konularında bir bakış açısı sağlıyor. Lafını esirgemeyen bir siyasi ve sosyal yorumcu olarak Ai Weiwei'in güncel mesajları kültür, tarih ve sanat değerlerimiz konusunda bize sunduğu bakış açısının bölünmez parçaları.

Muhalif şair Ai Qing'in oğlu olan, Beijing'de, 1957'de doğan Ai Weiwei, Çin'de çağdaş sanatın filizlenmesine hayati katkılarda bulunmuş bir isim. Babasının Çin Komünist Partisi'nin suçlamaları yüzünden 1959'da ailesiyle birlikte gönderildiği bir "yeniden eğitim" kampında büyüyen Ai Weiwei, 1981'de ABD'ye gidiyor. Orada Marcel Duchamp ve Andy Warhol gibi figürlerin sanatıyla tanışması Ai Weiwei'in çağdaş sanata yaklaşımını büyük ölçüde etkiliyor. Çin'e 1993'te döndüğünde geleneksel objeler ve el sanatlarıyla yaptığı deneyler ona geçmiş ve bugün, eski ve yeni Çin arasında köprüler kurma imkânları sunuyor.

Sosyal medyayı da kullanıyor

2008 Sichuan Depremi kurbanları konusunda yaptığı "Yurttaş Soruşturması" gibi araştırma projeleri, bir muhalefet biçimi olarak sosyal medyayı kullanması ve bir aktivist olarak edindiği tecrübelerden beslenen çalışmaları sonucunda, Ai Weiwei'in sanatı siyasi aktivizm ile çağdaş sanat arasındaki ayrımı belirginsizleştiriyor. Ai Weiwei, çağdaş dinamikler ve tarih algımızla ilgili çalışmaları aracılığıyla otuz yılı aşkın bir süredir bize dünyayı algılamak ve yorumlamakta yeni yollar sunmayı amaçlıyor. Ai Weiwei Uluslararası Af Örgütü'nün 2015 Vicdan Elçisi Ödülü'nü ve İnsan Hakları Vakfı'nın 2012 Václav Havel Yaratıcı Muhalefet Ödülü'nü alıyor.

Yakın tarihli kişisel sergileri arasında, Washington DC Hirshhorn Müzesi ve Heykel Parkı'ndaki "Ai Weiwei: Hirshhorn'daki İzler", Kudüs İsrail Müzesi'ndeki "Belki, Belki Değil", Prag Ulusal Galerisi'ndeki "Yolculuk Yasası", Floransa, Palazzo Strozzi'deki "Ai Weiwei, Libero", Viyana 21er Haus Çağdaş Sanat Müzesi'ndeki "Ai Weiwei. Yer Değiştirme – Dönüşme" ve Londra Kraliyet Sanat Akademisi'ndeki "Ai Weiwei" bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.