27 °C

Sabancı Vakfı'nın Desteklediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası turne programı belli oldu

Sabancı Vakfı'nın kurulmasını sağladığı ve 9 yıldır ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'nın (TUGFO), Sabancı Üniversitesi'ndeki kampı sürüyor. Genç müzisyenler, eğitim ve provalarla konserler için hazırlanıyorlar..

Sabancı Vakfı'nın Desteklediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası turne programı belli oldu

Sabancı Vakfı'nın kurulmasını sağladığı ve 9 yıldır ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Sabancı Üniversitesi'ndeki kampı sürüyor. Genç müzisyenler, eğitim ve provalarla önce İstanbul, ardından da Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'da verecekleri konserler için hazırlanıyorlar. Şef Cem Mansur yönetimindeki Orkestra, Türkiye'deki tüm konservatuarlardan sınavla seçilen 80 başarılı genç müzisyenlerden oluşuyor.

Orkestrada yer alan gençler sadece müzik eğitimi almıyor, sosyal sorumlu birey olma konusunda da sosyal çalışmalar aracılığıyla bilinçlendiriliyor. Kamp süresince genç müzisyenler şef Cem Mansur yönetiminde çeşitli eğitimlere katılacak ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı bünyesindeki Cerebral Palsy'li çocuklarla bir araya gelerek farkındalık çalışması yapacak. Farkındalık çalışması kapsamında çocuklar gün boyu sürecek müzik deneyiminin ardından genç müzisyenlerle birlikte mini bir konser de verecek.

Repertuarda neler var?

Genç müzisyenlerin bu yılki repertuvarında; Alexander Borodin'den Orta Asya Steplerinde, Richard Strauss'tan Don Juan Senfonik Şiir, Ali Ekber Çiçek ve Ali Özkan Manav'dan Haydar Haydar, Antonín Dvořák'tan Senfonik Çeşitlemelerin yanı sıra orkestranın eski üyesi ve Deutsches Sinfonie Orchester Berlin'in başkemancılarından Hande Küden'in solistliğini üstleneceği Çaykovski'nin Keman Konçertosu yer alıyor.

Avrupa'nın en önemli konser salonlarında müzikseverlerle buluşacak olan TUGFO, Berlin konseriyle de bir ilke imza atacak: TUGFO'nun Berlin konseri, dünyaca ünlü kültür ve sanat kanalı Arte TV'nin dijital kanallarından canlı yayınlanacak.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, genç müzisyenleri destekleyerek ülkelerine bir değer olarak kazandırmayı amaçlıyor. Sabancı Vakfı, Türkiye'nin uluslararası arenada tanıtımında da etkili olan bu projeye 9 yıldır verdiği destekle genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkânı sunuyor.
Avrupa Ulusal Gençlik Orkestraları Federasyonu'ndan (EFNYO) 2015 yılında aldığı tam üyelik statüsü, orkestranın genç müzisyenlerine, federasyona üye diğer orkestralar ile birlikte ortak projelere katılma, yurtiçi ve yurtdışı festivallerde konser verme ve orkestralar arası değişim programlarından yararlanma gibi fırsatlar sunuyor. TUGFO, son iki yıldır faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı çatısı altında sürdürüyor.

Turne programı

25 Ağustos, Cuma
Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) Konseri, İstanbul

28 Ağustos, Pazartesi
Young Euro Classic Festivali Konseri, Almanya  
               
30 Ağustos, Çarşamba
Kromeriz Konseri, Çek Cumhuriyeti

31 Ağustos, Perşembe
Litomerice Konseri, Çek Cumhuriyeti

1 Eylül, Cuma
Prag Konseri, Çek Cumhuriyeti  

3 Eylül, Pazar
Verona Konseri, İtalya         
                    
4 Eylül, Pazartesi
Venedik Konseri, İtalya     
                        
6 Eylül, Çarşamba
Imola Konseri, İtalya

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.