19 °C

Türk sanatçılar Belçika’da

T-ONE (Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu) Derneği, Belçika’nın Anvers kentindeki Axel Vervoordt Galerisi’nde açılan “Adolf Loos’un Suçu” başlıklı uluslararası güncel sanat sergisine ve Türk sanatçılarına destek verdi.

Türk sanatçılar Belçika’da

T-ONE (Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu) Derneği, Belçika’nın Anvers kentindeki Axel Vervoordt Galerisi’nde açılan “Adolf Loos’un Suçu” başlıklı uluslararası güncel sanat sergisine ve Türk sanatçılarına destek verdi.

Alistair Hicks’in küratörlüğünü yaptığı sergide, farklı kuşaklardan sanatçılarımız Fahrelnissa Zeid, Nilbar Güreş, Aslı Çavuşoğlu ve Cansu Çakar’ın yapıtlarının yanında, Guogu Zheng, Kamrooz Aram, Nikita Alexeev, El Anatsui, Senkichiro Nasaka, Waqas Khan ve Yangjiang Grubu gibi uluslararası sanatçıların yapıtları yer aldı.

T-ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Onursal Üye Çiğdem Simavi, Sanat Komitesi Başkanı Sevda Elgiz, Gastronomi Komitesi Başkanı Özlem Gençoğlu ve T-ONE Derneği üyelerinden Ayşegül Karadeniz, Mine Bahadır, Ruken Mızraklı, Harika Güral, Berrak Barut, Nesrin Esirtgen, Mithat Rende, Handan Öney, Oktay ve Nil Duran’ın katıldığı sergi açılışında Türkiye ve Belçika’dan iş, sanat, cemiyet dünyasından isimler de bulundu.

Açılışa katılan isimler arasında Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü ve eşi, May Vervoordt ve Alex Vervoordt , Peggy Guggenheim’ın torunu ve Venedik Guggenheim müzesinin başkanı Karole P. B. Vail ve beraberindeki uluslararası müze patronları ve önde gelen koleksiyonerler ile Ali Başman, Murat Başman, Adnan Kandiyoti, Diane Kandiyoti, Fatima Maleki ve Serda Büyükkoyuncu da yer aldı.

“Süsleme suçtur”

“Adolf Loos’un Suçu” sergisi, 20. yüzyılın başında mimarlık ve sanat dünyasına “süsleme suçtur” söylemiyle giren ve döneminde, mimarlığının yanında, eleştirmen yazar kimliğiyle de öne çıkan Adolf Loos’un modernliğe bakışına, seçilen sanatçıların yapıtları üzerinden, farklı yanıtlar vererek bu sorunlu söylemle hesaplaşırken, modernlik olgusuna yeni bakışlar ve açılımlar getirmeyi hedefliyor.

Sergi, kısaca TEFAF olarak bilinen “The European Fine Art Fair - Avrupa Güzel Sanatlar Fuarı” ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 26 Mayıs 2019 tarihine kadar açık olacak Axel Vervoordt Galerisi’ndeki serginin ziyaretçileri, galeride, ülkemiz sanatının modernden güncele uzanan sürecinden bir kesit bulacak.

Özel menü sunuldu

T-ONE Derneği’nin serginin açılışında verilen yemeğe, neolokal’in şefi Maksut Aşkar hazırladı. Menüde konuklara ayran aşı, kısır tartar, karnabahar, dana kuyruk İzmir tulumlu beğendi ve baklava ikram edildi. Türk Hava Yolları (THY) sergiye sponsor oldu.