12 °C

'En kötü senaryoda kayıp 9 milyar dolar'

Rusya'nın diyalogla çözmeye yanaşmaması durumunda caydırıcı ne tür tedbirler alınabileceğinin hazır olduğunu belirten Şimşek, gerilimin en kötü senaryoda 9 milyar dolarlık etki yapacağını söyledi.

'En kötü senaryoda kayıp 9 milyar dolar'

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya konusunda ekonomik anlamda üç temel çalışma yaptıklarını anlattı.

Şimşek şöyle konuştu: "Rusya'yı önemli bir partner olarak gördük. Rusya'yla gerilim peşinde değiliz. İlk günden itibaren Rusya krizinin etkilerini bütün yönleriyle masaya yatırdık, her anlamda hazırlık içindeyiz. Üç temelde çalışma yaptık. Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve tavrı sürdürürse caydırıcı ne tür tedbirler alınabilir. Türkiye'nin enerjide Rusya'ya bağımlılığını yönetilebilir düzeye çekmek için ne yapılabilir. Bütün tedbirler hazır, Başbakanımıza sundum. Biz bu gerilimi tırmandırma peşinde değiliz. Turist sayısında 603 bin azalma var. Müteahhitlik hizmetlerinde yavaşlama var. En kötü senaryoda 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Gerilimin etkisi GSYH'nin yüzde 0,3-0,4'ü civarında olabilir. Ümit ediyorum ki diyalog esas olur." 

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya gıda fiyatlarını geçici olarak düşürür. İşlenmemiş gıda ürünlerinin enflasyon üzerindeki baskısı çok güçlü. Buna yönelik yapısal tedbirler alma noktasındayız. Esas olarak tarlada ucuzken, tüketiciye neden pahalı ulaşıyor. Önümüzdeki dönemde tarımın yapısal sorunlarına bizim inmemiz gerekiyor. Tarımda ölçek son derece küçük." 

Asgari ücret artışı enflasyonu yükseltecek 

Türkiye olarak siyasi istikrar ve reformlarla sayesinde pozitif yönde ayrışacaktır. 2015 belirsizliklere rağmen, etrafımızdaki ateş çemberine rağmen Türkiye bu yılı iyi bir performansla kapatıyor. Türkiye yüzde 3'ün üzerinde büyüyecek. Bu Çin, Hindistan hariç gelişmekte olanların 1,5 katı demek. Cari açık öngörülenden daha hızlı daralıyor. Cari açık bu yıl yüzde 4,7 civarı olacak muhtemelen. Tek olumsuz husus enflasyon. Fed'in faiz artışına rağmen, Çin'deki sürece ve etrafımızdaki kaosa rağmen Türkiye'nin 2016'da yüzde 4 ve üzerinde ihtimali yüksek. Enflasyon 2016 başlarında asgari ücret artışı etkisiyle yüksek seyretmeye devam edecek ama yıl sonu 5-7 aralığına ineceğini öngörüyoruz. Rusya şoku yaşanmasaydı cari açık yüzde 4'ün altına inerdi. Bu zor atmosfere rağmen Türkiye'nin 2016'da diğer gelişmekte olan ülkelere pozitif yönde ayrışacağını umuyorum. Bunun temelinde siyasi istikrar ve reform var.  

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.