5 °C

'Enflasyon hedefinin tutturulması için ithalat silahı kullanılmalı'

Spekülatörler nedeniyle Türkiye'deki gıda fiyatlarının dünya ortalamasının yüzde 20 üzerinde seyrettiğini söyleyen TGDF Başkanı Kopuz, "İhtiyaç duyulan kalemlerde devlet ithalat silahını kullanmalı" dedi

'Enflasyon hedefinin tutturulması için ithalat silahı kullanılmalı'

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, spekülatörler nedeniyle Türkiye'deki gıda fiyatlarının dünya ortalamasının yüzde 20 üzerinde seyrettiğini belirterek; TCMB'nin yılsonu için öngördüğü yüzde 9 gıda enflasyonu hedefinin tutturulması için, ihtiyaç duyulan kalemlerde devletin ithalat silahını kullanması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayı öncesinde gıda piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda TCMB'nin yılsonu hedefinin gerçekleşmesi için bir dizi adım atılması gerektiğini belirten Kopuz, "Öncelikle spekülatörlerin önünün kesilmesi için devletin ithalat silahını kullanması gerek. İthalat lobiciliği yapmıyorum. Fakat ihtiyaç duyulan kalemlerde ithalatın önünün açılması halinde, spekülatif fiyatların ortadan kalkarak bu hedefin tutabileceğini düşünüyorum" dedi.

Kopuz, fiyatlardaki yükseliş tehlikesine dikkat çeken Kopuz, pek çok üründe gelinen fiyat seviyelerinin kuraklık, don, dolu ve sel gibi afetler nedeniyle yaşanan rekolte kayıpları kaynaklı fiyat artışlarının çok üzerinde seyrettiğini vurguladı.

 "Normal fiyat artışlarının çok üzerindeyiz"

Kopuz, "Bu felaketler neticesinde başta hububat, bakliyat ve meyve olmak üzere pek çok üründe rekolte kaybı yaşandı. Pek çok üründe yaşanan fiyat artışı bunun sonucu. Ancak Ramazan'ın başlamasına bir hafta kala fiyatlara bakıldığında, rekolte kaybından dolayı yaşanan normal fiyat artışlarının çok üzerinde olduğumuz görülüyor" dedi ve ekledi:

Artışın kaynağı spekülatörler

"Türkiye olarak şu anda dünya gıda fiyatları ortalamasından yüzde 20 daha yüksek seyrediyoruz. Bu artışın kaynağı ise spekülatörler. Gerçek işi gıda olmayan pekçok kişinin gıda stokçuluğu yaptığı görülüyor. Şimdi bir de seçim sonrası fırsatçılığı tehlikesi belirdi."

TÜİK'in açıkladığı TÜFE rakamlarına göre, tüketim sepetinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda Mayıs'ta yıllık artış yüzde 12.81 oldu.

Merkez Bankası gıda enflasyonunun yıl sonunda yüzde 9’a gerilemesini öngörüyor.

Kopuz ayrıca, hal yasasının işlerliğindeki eksiklerin giderilmesi, ayrıca oluşturulan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin aktif şekilde çalışmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Dünyada fiyatı yüzde 10-15 düşen hammaddeler olmasına karşın, spekülatörler nedeniyle bunların Türkiye'ye yansımadığını belirten Kopuz; bunlara ek olarak kakao ve palm yağı gibi ürünlerde ise, global fiyat artışları ve döviz kuru kaynaklı yaşanan maliyet artışları olduğuna da dikkat çekti.

Kopuz'un verdiği bilgiye göre, Ramazan ayı öncesinde geçen yıl aynı döneme göre kırmızı mercimekte yüzde 58, salçada yüzde 38, kırmızı ette yüzde 29, çayda yüzde 26, meyve suyunda yüzde 20, nohutta yüzde 15, makarnada yüzde 13, şekerde yüzde 10, sıvı ve katı yağda da yüzde 10 fiyat artışları söz konusu.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.