16 °C

'Esnafın güçlü bir desteğe ihtiyacı var'

Maliye Bakanı Şimşek, esnafın değişim ve dönüşümü başarması için güçlü desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

'Esnafın güçlü bir desteğe ihtiyacı var'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Mali Genel Kurulu'nda, küresel rekabetin yoğun yaşandığı bir dönemde, esnafın da sorunları bulunduğunu söyledi. Esnafın değişim ve dönüşümü başarması için güçlü bir desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Şimşek, "Bu noktada çok mesafe katettik. 2002'de esnafın kullandığı kredi toplamı 153 milyon liraydı. Geçen yıl bu rakam 13,6 milyar liraya çıktı, tabiri caizse 90 kata yakın artış var" diye konuştu.

Kredilerden faydalanan esnaf sayısında da önemli oranda artış yaşandığını aktaran Şimşek, geçen yıl 328 bin esnafın kredi imkanlarından yararlandığını vurguladı. Esnafın bir kısmını oluşturan KOBİ'lere de güçlü destekler verdiklerini ifade eden Şimşek, "Son 10-12 yılda KOBİ desteklerimiz 4,5 milyar lira oldu. Yararlanan işletme sayısı ise 31 binin üzerinde. Prim ödemede sıkıntı yaşayan 1,3 milyon esnafımızın sağlık tedavi hizmetlerinden yararlanmasının önündeki engeli kaldırdık. Esnafımızın hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de 1990'lı yılların başında emeklilik sistemini olumsuz etkileyecek düzenlemeler yapıldığına dikkati çeken Şimşek, "Şu anda 11 milyon, yaşı 44 olan emeklimiz var. 44 yaş batıda da Türkiye'de de genç sayılır. Türkiye'de yaşam beklentisi 77 yıla çıktı. Ben şimdi kendimi son derece genç hissediyorum. Yani siyaseti bir meslek olarak da görmüyorum ama emekliliği kendi şahsımda tahayyül bile edemiyorum" dedi. 

Terörle mücadele parası sanayiciye verilirse önümüzde kimse duramaz

Batının gelişmiş ülkeleriyle de Türkiye'nin arayı kapatması gerektiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: "Bu çok önemli bir hedef. Bunun da basit bir göstergesi var. Tabiki biz batıyla arayı kapatırken sadece kişi başına milli geliri temel husus olarak alamayız. Kişi başına milli gelirde bizim batının gelişmiş ülkelerini yakalamamız önemli ama bir o kadar da sorunlarımızı bölgesel olsun, etnik olsun, mezhep eksenli olsun; bütün sorunlarımızı, daha çok demokrasi içerisinde, daha çok temel hak ve özgürlük ekseninde çözmek istiyoruz. Genelde karmaşık, etnik, mezhepsel veya başka tür eksenli sorunlar, maalesef bazen ret, inkar siyasetiyle çözülmeye çalışılıyor. Bazen baskıyla şiddetle çözülmeye çalışılıyor. Bazen olaylara sadece güvenlik penceresinden bakılıyor. Bu memleket bizim. Sorunlarımız var. Kürt meselesi olsun, diğer meseleler olsun, yaklaşımımız şu; biz sorunlarımızı kardeşlik hukuku içerisinde, daha çok demokrasi, daha çok temel hak ve özgürlük ekseninde ama tek vatan, tek bayrak, yani ülkenin bütünlüğü, birliği, beraberliği ve kardeşliği ekseninde çözmek için, çok güçlü bir iradeyle çözmek için, yolumuza devam ediyoruz. İnşallah Türkiye bunu başarır. Türkiye bunu başarırsa, sadece Orta Doğu için değil, çok geniş bir coğrafya için ilham kaynağı olur." Terörle mücadeleye bir hesaba göre 350 milyar dolar, başka bir hesaba göre ise 1 trilyon dolar para harcandığının hesaplandığını dile getiren Şimşek, bu paranın esnafa, sanayiciye destek olarak verilmesi halinde Türkiye'yi önünde kimsenin duramayacağını vurguladı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap