14 °C

'Kalite' denilince ilk bunlar akla geliyor

Türkler kaliteyi BMW, Tarkan, Ronaldo, Manga ve FC Barcelona'da arıyor

'Kalite' denilince ilk bunlar akla geliyor

İSTANBUL - Ortalama bir Türk vatandaşının elinde sınırsız parası olsaydı ve yalnızca kalite odaklı karar verseydi, BMW kullanır, Metallica, Manga ya da Tarkan konserlerine gider ve en çok FC Barcelona'nın futbol karşılaşmalarını izlerdi.

İsviçre kuruluşu olan Uluslararası Onaylama Derneği GmbH – ICERTIAS'ın Zürih'te bulunan merkez bürosu tarafından, Mayıs Ayı'nda Türkiye'de yürütülen ilk Türk QUDAL - QUality meDAL – DEEPMA Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Türkiye'nin bütün bölgelerini kapsayarak gerçekleştirilen araştırma, internet anketi yoluyla Mayıs 2014'te 15 yaş üzeri internet kullanıcısı olan bin 200 Türk vatandaşının katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Türkiye için ilk kez gerçekleştirilen ve 100'den fazla ticari ve ticari olmayan kategoriyi (örn. en kaliteli süt, en kaliteli araba, en kaliteli yerel şarkıcı) kapsayan QUDAL Araştırması, 2011 yılından beri Avrupa, Asya, Amerika kıtalarındaki ülkelerde yapılıyor. Araştırmada DEEPMA yönteminin kullanılması ile de benzer araştırmalardan farklılaşıyor. Çünkü DEEPMA yöntemindeki sorular açık uçlu olarak soruluyor ve tüketicinin aklına ilk gelen marka yanıt olarak alınıyor.
 
Kalite ve kalitenin önemini daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan Quadal  Araştırması'nı düzenleyen İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği ICERTIAS, tüketicilerin daha iyi yaşama ve harcadıkları para karşılığında, daha yüksek kaliteyi talep etme hakları olduğu konusuna dikkat çekmeyi hedefliyor.
 
QUDAL pazar araştırmasının ne pazar payını, ne de bir markanın gücünü ölçmek amaçlı olmadığını belirten ICERTIAS, belirli kategorilerde en yüksek kalite seviyesini sunma konusunda, tüketicilerin özellikle tecrübe ve fikirlerini değerlendirdiğini açıkladı. ICERTIAS'a göre kaliteye ve daha kaliteli yaşama ulaşma hakkı günümüzde çok önemli bir yer teşkil ediyor.
 
Türk vatandaşının kalite algısını gözler önüne serdi

Araştırma sırasında Türk vatandaşlarına, alışverişleri sırasında paranın hiçbir şekilde sorun olmadığı, alışveriş ve tüketimlerinde karar verirken yalnızca ve özellikle kaliteye önem vermeleri durumunda ne alacakları ve neyi kullanacakları soruldu.
 
Araştırma böylece Türkiye ve Türk pazarı hakkında yeni bir imaj ortaya koydu ve Türk vatandaşlarının mevcut değer ve kalite ile bunları tanıma ve değer biçmek konusunda ne düşündüklerini gözler önüne serdi.  
 
Kalite deyince akla ilk araba geliyor

QUDAL - Quality DEEPMA Araştırması'na göre en iyi kalite denilince Türk insanının aklına gelen ilk şey, "genel olarak arabalar."
 
Ankette, "Kendi tecrübe ve fikirlerinize göre Türk pazarında en iyi kaliteyi sunan aile arabası üreticisi, yani bayi, ismini belirtin" sorusuna katılımcıların çoğu BMW yanıtını verdi.    
 
"Dünyada kesinlikle en kaliteli müzik gurubu hangisidir?" sorusuna katılımcıların çoğu "Metallica" diye cevap verirken, dünyada en kaliteli müzik sanatçısı ve şarkıcısı kategorisinde ise ilk sıraya  "Rihanna"yı koydu.
 
Futbol oyuncusu Ronaldo, "Türk insanının aklında en kaliteli sporcu" olarak 1 numarayı alırken, FC Barcelona ise hangi spor olduğuna bakılmaksızın "dünyadaki en kaliteli spor kulübü" oldu.
 
En iyi Türk spor kulübü Fenerbahçe

Kalite konusu kişi, proje ve kuruluş vb. ile ilgili olduğunda ise katılımcılar, en iyi Türk spor kulübü kategorisine yine spor dalına bakmaksızın futbol kulübü Fenerbahçe'yi yerleştirirken, Arda Turan ise Türkiye'deki en kaliteli sporcu kategorisine koyuldu.
 
En kaliteli Türk müzik grubu olarak Türk katılımcıların çoğu Manga'yı seçerken, Türkiye'deki en kaliteli şarkıcı kategorisinde ise Tarkan yer aldı.
 
QUDAL Araştırması'nda yer alan ticari kategorilere gelince ise Türk insanı; en kaliteli ürün sunucuları arasından şu markaları seçti:
 
Pınar (kategori: süt);
Nescafé (kategori: çözülebilir kahve);
Ülker (kategori: çikolata);
Nivea (kategori: yüz kremi);
HP (notebook);
Adidas (spor giyim);
Türkiye İş Bankası (banka);
AKSigorta (sigorta şirketi),
Doğadan (meyve çayı) vb.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.