31 °C

'Kanada ile ticaret hacmi 10 milyar dolara çıkabilir'

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Vardan, Kanada ve Türkiye arasında şu an 2 milyar dolar olan ticaret hacminin, Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması halinde 10 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

'Kanada ile ticaret hacmi 10 milyar dolara çıkabilir'

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) 12'inci Ortak Yıllık Konferansı, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden'in ev sahipliğinde, Kanada Ankara Büyükelçisi John T. Holmes'ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Vardan konferansta yaptığı konuşmada, Kanada ile Türkiye arasındaki ticaret kapasitesinin gerçeği yansıtmadığına işaret ederek, iki ülke arasında 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu, Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması halinde bu rakamın 10 milyar dolarlara çıkabileceğini söyledi.  

Bu hacmin artırılması için yeterli kapasitenin bulunduğuna dikkati çekerek iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Vardan, şöyle devam etti: 

"Türkiye'nin 20-23 hedefi var"

"Yatırımlar konusu da çok büyük bir alanı teşkil ediyor. Bu alanda hem Türkiye'deki projeler için hem de Türkiye dışındaki yatırımlar için iyi bir iş birliği yapabiliriz. Türkiye günümüzde, aslında 20-23 kadar hedefe sahip. Bunlardan biri, 500 milyar dolarlık ihracat hedefi. Bu, Türkiye'de altyapıya yatırım yapılması anlamına geliyor. Binalar, yollar, köprüler, lojistik konularını ele alıp buralara yatırım yapılması lazım. Kanada şirketleri, bu kapsamda Türk şirketleri ile çok iyi iş birliği yapabilir, altyapı çalışmalarını Türkiye'de iyileştirebilirler." 

Vardan katılımcılara Türkiye'de gerçekleştirilen mega projeler ile ilgili de bilgi verdi. Üçüncü havaalanı, üçüncü köprü gibi projeleri anlatan Vardan, Türk ve Kanada firmalarının önümüzdeki yıllar içinde birlikte ortak projelerde çalışabileceklerini dile getirdi. 

"Türkiye dışındaki projelerde birlikte çalışabiliriz"

Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için enerjide de birtakım çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Vardan, "Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'de enerji projelerine 110-120 milyar dolar gibi bir yatırım yapılması öngörülüyor. Bu da birlikte çalışabileceğimiz diğer bir alanı teşkil ediyor. Diğer bir konu da Türkiye dışındaki projelerde birlikte çalışabiliriz" diye konuştu. 

"İki ülke arasındaki ilişkilerin gidişatı memnuniyet verici" 

Kanada'nın Ankara Büyükelçisi John T. Holmes'ın konuşması öncesi CTBC Direktörü Mike Ward bu sabah edindiği bilgiye göre Büyükelçi Holmes'ın 1 yıl daha Türkiye'de kalacağını duyurdu. 

Bu bilginin paylaşılmasının ardından konuşan Holmes, İstanbul'un G20 toplantılarına ev sahipliği yaptığını anımsatarak, bu kapsamda Türkiye'ye gelecek katılımcıların önemine işaret etti. 

Holmes geçtiğimiz hafta Kanada Dışişleri ve Konsolosluktan Sorumlu Devlet Bakanı Lynne Yelich'in Türkiye'de olduğunu anımsatarak, Yelich'in Türk hükümeti yetkilileri ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. 

Kendisinin 3 gün boyunca Bakan Yelich ile birlikte olduğunu aktaran Holmes, "Sayın Bakan, Türk hükümeti yetkilileri ve Bakan Çavuşoğlu ile bir araya geldi ve tartışmalarda bir küçük konu ortaya çıktı. Bakanlar daha çok şey yapılabileceğinde mutabık kaldılar ve ilişkilerin bir üst düzeye çıkarmak konusunda kendisi bir adım attı, meslektaşlarından da olumlu cevap geldi. Ziyaret kapsamında Ulaştırma Bakanı, Meclis Başkanı ile görüşmeler yapıldı ve savunma ihaleleri için müsteşarla görüşüldü" bilgisini paylaştı. 

Holmes, Türkiye ile Kanada'nın iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmek için gayret sarfettiğini belirterek, görüşmelerin şu an gidişatından duydukları memnuniyeti dile getirdi.  

"JETCO ve Serbest Ticaret Anlaşması iki ülkenin gündeminde"  

Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden de Türk Hava Yolları'nın (THY) her gün Kanada'ya uçuş sağladığına işaret ederek, bu sayede zaman açısından mesafenin kısaldığını, kısalan mesafe ile iş fırsatlarının arttığını söyledi. 

Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) ve Serbest Ticaret Anlaşması'nın iki ülkenin gündeminde olduğunu belirten Argüden, Türkiye ve Kanada arasında birbirini tamamlayıcı çok fazla özellik bulunduğunu, tarafların, Türk piyasası ve Kanada piyasası için çalışmanın yanı sıra üçüncü ülkelerde de beraber çalışabileceğini vurguladı. 

Argüden, Orta Doğu, Balkanlar, Avrasya'da Türk yatırımcıları ve iş insanlarının aktif olarak çalıştığını ifade ederek, "Kamu-özel sektör ortaklığına yatırım yapılabilir. Türk ve Kanadalı şirketlerin ortaklık girişimleri, zorlukları aşacaktır" diye konuştu. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap