15 °C

12 aydan sonra ilk kez geriledi!

Türkiye imalat PMI, Temmuz'da 49.8 ile bir yıldır ilk defa sektörde daralmaya işaret etti.

12 aydan sonra ilk kez geriledi!

İSTANBUL - Türkiye imalat PMI Temmuz ayında 49.8'e gerileyerek imalat sektörünün 12 aydır ilk defa daraldığını gösterdi. Sektörde üretim düzeyi önceki aya göre büyüme kaydetmedi, yeni siparişler ise 11 aydır ilk defa geriledi.

Markit tarafından HSBC için hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Haziran ayında 51.2 değerini almıştı. Endeksin 50'nin altında bir değer alması sektörde daralmaya, 50'nin üzerinde bir değer alması büyümeye işaret ediyor.

İmalat sektöründe üretim düzeyini gösteren alt endeks, Haziran'daki 52 düzeyinden 50.1'e gerileyerek üretimin önceki aya göre değişmediğine işaret etti.

Şirketlerin aldıkları yeni siparişleri gösteren alt endeks ise Haziran'daki 51.6 düzeyinden 48.2'ye indi. Ankete katılan şirketlerin dörtte biri aldıkları yeni siparişlerin azaldığını ifade ederken, bunu bozulan pazar koşullarına bağladı. Şirketlerin aldığı ihracat siparişleri ise Haziran'da 50.6'ya yükseldikten sonra Temmuz ayında 47.1'e inerek 50'nin altında bir değer aldı. İhracat siparişlerindeki düşüş Ağustos 2011'den bu yana en sert şekilde gerçekleşti.

İmalatçı şirketler ihracat siparişlerindeki düşüşe ülkedeki protesto gösterileri, yavaşlayan pazarın ve Mısır'daki kırılgan siyasi koşulların neden olduğunu belirttiler.

Üretimin aynı kalması ve yeni siparişlerdeki düşüşe karşılık sektörde işe alımlar Temmuz ayında da devam etti.

Şirketlerin girdi fiyatları Kasım 2011'den bu yana en keskin artışı kaydederken, imalatçılar fiyat baskılarını tümüyle müşterilerine yansıtmadılar ve mamul mal fiyatları Haziran ayına göre daha yavaş artış kaydetti.

İmalatçılar olumsuz kur hareketleri ve artan ham madde fiyatları nedeniyle girdi fiyatlarının arttığını ifade ettiler.

İmalat PMI'daki değişiklikleri değerlendiren HSBC Türkiye ekonomisti Melis Metiner, "Temmuz ayı sonuçlarına göre, imalat sanayisinde bir yılın ardından ilk defa hafif bir gerileme gözlendi... Buna rağmen, olumlu bir gelişme ise Temmuz ayında istihdam seviyelerindeki iyileşmenin devam etmesi ve Haziran ayındaki hızını koruması oldu. Diğer yandan, araştırmaya katılanlar Türk Lirası'ndaki değer kaybına bağlı olarak girdi fiyatlarında belirgin bir artışın altını çiziyorlar. Fakat bu artış henüz çıktı fiyatlarına yansımış durumda değil" dedi.

İmalat şirketlerinin her ay yapılan ankete verdiği cevaplar ile Haziran 2005'ten bu yana hazırlanan Markit Türkiye imalat sanayi PMI, yeni siparişler, üretim, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve girdi stoku alt endekslerin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.