28 °C

1.2 milyar $’lık yatırımla bin 500 istihdam yarattı

Cengiz Holding’in 1.2 milyar dolar yatırımla Mardin’de hayata geçirdiği Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, doğrudan bin 500 kişiye istihdam sağladı.

1.2 milyar $’lık yatırımla bin 500 istihdam yarattı

Osman KILIÇ

Cengiz Holding tarafından 1.2 milyar dolarlık yatırımla Mardin’in Mazıdağı ilçesinde kurulan Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, kalkınma yoluyla tersine göçün simgesi haline geldi. Bin 500 kişiye doğrudan 25 bin kişiye ise dolaylı yoldan istihdam sağlayan tesis, aynı zamanda yerli gübre ve metal üretimiyle yaklaşık her yıl yurt dışına çıkan 620 milyon doların da Türkiye’de kalmasını sağlayacak.

Konuyla ilgili konuşan Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, ‘’Yatırım aşamasında, tesis tamamlandığında 1.100 kişinin doğrudan çalışması planlanıyordu ancak şu anda bu sayıyı geçtik ve 1.500’e ulaştık. 1.500 kişiden toplam 1.019 kişi Mardin sınırları içinden istihdam edildi. Yerel istihdama katkı prensibi bizim için çok önemli ve bu nedenle bin 19 Mardinli çalışanın 847’si ise Mazıdağlılardan oluştu” dedi. Tesisin inşaat aşamasında 5 bin kişiye doğrudan, 25 bin kişiye dolaylı iş imkânı sağladığını bildiren Kayışoğlu, “Mardin’de geçen yıl işsizlik oranı yüzde 25’ti şimdi ise bu rakam yüzde 20,6’ya inmiş durumda. Ekosistem geliştikçe bu rakamların olumlu yönde değişeceğini öngörüyoruz’’ şeklinde konuştu.

Tersine göçü sağladı ilçenin nüfusu arttı

Sadece işçilerin değil beyaz yakalıların da Mardinli olmalarına dikkat ettiklerini dile getiren Kayışoğlu, Mardin’den Türkiye’nin dört bir yanına göç eden mühendislerin, yöneticilerin memleketlerine dönmelerini sağladıklarını söyledi. Tesisin sahip olduğu özellikler yüzünden yabancıların da dikkatini çektiğini belirten Kayışoğlu, yabancı uyruklu 36 çalışanları olduğunu ifade etti. Yapılan yatırımla hem Mardin’in hem de Mazıdağı’nın çehresinin değişmeye başladığına dikkat çeken Kayışoğlu, “Mazıdağı’nın 2014 yılında 33 bin 70 olan nüfusu 2015’de 33 bin 930’a, 2016’da 33 bin 972’ye, 2017’de 34 bin 745’e ve 2018’de ise 35 bin 757’ye yükseldi” dedi.

“İthalatın önünü kapayacağız”

Mazıdağı ilçesinin ekonomik girdisine aylık 10 milyon liralık katkıda bulunduklarının altını çizen Kayışoğlu, ‘’Mazıdağı’na sadece istihdam sağlamıyoruz. Prensip olarak ihtiyaçlarımızı da Mazıdağı’ndan temin ediyoruz. İlçeye maaş gelirinin yanı sıra satın almalar yoluyla yaklaşık ayda 10 milyon TL bırakıyoruz’’ dedi. İthalatın önünü kapayacak şekilde üretim yapacaklarının altını çizen Kayışoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye yıllık 5 milyon ton olan gübre tüketiminin yarısını ithal ediyor. İthalata yılda 1.1 milyar dolar para ödüyoruz. Bu fabrika hammaddesinin yüzde 90’nını yurt içinden sağlayacak. Zaten, diğer yüzde 10’luk bölümü ise doğalgaz. Fabrikamızın elektriğini de fabrikamızda üreteceğiz. Sektörde kendi kendine yeten tek fabrika olacak.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap