18 Avrupa ülkesinden ev ve mutfak eşyaları alıcısı firma, Sapanca’da buluştu

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği’nin (EVSİD) Sapanca’da düzenlediği Back 2 Basics etkinliğinde aralarında 18 Avrupa ülkesinden 30 alıcı zincir market ve toptancı, Türk firmalarıyla bir araya geldi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD), sektör ihracatını geliştirmeye yönelik etkinliklerine devam ediyor.

EVSİD'in Sapanca’da düzenlediği Back 2 Basics etkinliği, aralarında Almanya ve Hollanda’nın da yer aldığı 18 ülkeden 30 zincir market ve toptancıyı Türk firmalarıyla buluşturdu. Etkinlikte yeni ticari bağlantılar kuruldu ve siparişler alındı.

EVSİD Başkanı Talha Özger, etkinliğin bugüne kadar gerçekleştirdikleri en verimli organizasyonlardan biri olduğunu söyledi.

Yeni dönemde B2B’lere ağırlık verilecek

Pandemi döneminde fiziki heyet organizasyonlarına ara verdiklerini, ancak özellikle Avrupa ve yakın komşu ülkelerin Asya ülkelerinden ithalatlarında yaşadıkları lojistik problemler nedeniyle ortaya çıkan potansiyeli değerlendirmek amacıyla yeniden fiziki etkinliklere başladıklarını belirten Özger, "Back 2 Basics Sapanca, bizim Avrupa pazarına odaklandığımız daha butik bir organizasyonumuzdu ama gördük ki hem firmalarımız hem de yabancı alıcılar fiziki etkinlikleri çok özlemiş.” ifadelerini kullandı.

Özellikle alıcıların ilgisinin üst düzeyde olduğunu ve Türk firmalarının çok sayıda sipariş aldığını kaydeden Özger, “Pandeminin gidişatı bizler için 2022 yılının da fuarlar açısından zorlu geçeceğini gösteriyor. Özellikle 2022 ilk 6 aylık dönemde B2B tarzı butik pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermeyi planlıyoruz.” dedi.

“Türk firmalarından alımlarını artıracaklar”

Etkinliğe katılan Türk firmaların görüşme sayıları ve nitelikleri hakkında kendilerine çok olumlu geri dönüşlerde bulunduğunu kaydeden Özger, şunları aktardı: "Genelde ikili iş görüşmelerinde hemen bağlantı yapılması ve görüşmelerin siparişe dönüşmesi alışılmış bir durum değildir ve zaman alır. Ancak hem yabancı alıcı firmalar hem de programa katılan üreticiler ile yapmış olduğumuz görüşmelerde siparişlerin verildiğini duymak bizler için sevindiriciydi. Birçok ülke ürün tedariği konusunda sorun yaşarken Türkiye olarak bizlerin üretimimizi artırarak devam etmemiz ve piyasayı doyurabilmemiz bu dönem için gerçekten büyük bir avantaj. Konuk alıcı firmaların tamamına yakını gerek ürün çeşitliliği gerekse kalite olarak Türk ürünlerini beğendiklerini ve yakın dönemde farklı ürün gruplarını da içine alacak şekilde Türk firmalarından alımlarını artıracaklarını ifade etti.”

“Endüstriyel tasarım alanında kendimizi geliştirmemiz gerekiyor”

Sektörün ihracat rakamının bu yılın ilk 11 ayında 3 milyar dolar seviyesini aştığını bildiren Özger “Sektörü daha da ileriye taşıyabilmek için farklı enstrümanları da kullanmamız gerekiyor. Daha çok Ar-Ge yapmalı, markalaşma ve endüstriyel tasarım alanında kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Pazarlama faaliyetleri konusunda da ezberleri bozmamız farklı düşünmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Özger, 2022 yılının Haziran ayında EVSİD’in marka etkinliği olan Invitation Only İstanbul’u katılım anlamında büyüterek çok farklı bir vizyon ile gerçekleştireceklerini, üreten ve ihracat vizyonuna sahip tüm firmaları bu etkinlikle yurt dışındaki alıcılarla buluşturmayı hedeflediklerini de aktardı.