2 bin rakımlı yaylada kayak merkezi açıldı

Ordu'nun 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası'nda 650 dönüm alan üzerine inşa edilen Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi düzenlenen törenle açıldı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ordu'nun Kabadüz ilçesine bağlı 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası'nda inşa edilen Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi, törenle hizmete girdi. İşletmesi Türkiye Kayak Federasyonuna 4 yıllığına devredilen tesis, Türkiye'de denize ve havalimanına en yakın kayak merkezlerinden birisi olma özelliğini de taşıyor.

Ordu Vali Vekili Adem Öztürk, açılış töreninde yaptığı konuşmada, turizm ve spor alanında önem arz eden tesisin kente ve bölgeye büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak "Ordu ilimiz bundan sonra artık sadece yaz değil, kış turizminde de adından söz ettirecektir. İnanıyorum ki burada şampiyon sporcular yetişecek." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise yapımı tamamlanan tesisten keyifle istifade edebilmek için sadece 50 santimetre kara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Tesisin, hem Ordu hem de bölge için çok önemli bir hizmet olduğunu belirten Yılmaz, "İlimizin gelişimi için havalimanımız ne kadar büyük bir değer ise kış turizmine ve ekonomik anlamda büyümemize ciddi katkı sağlayacak olan yeni kayak merkezimiz de bir o kadar önem taşıyor." diye konuştu.

Yılmaz, tesiste 2 adet telesiyej, sosyal donatı alanları, kayak okulu, konukevi ve 150 araçlık otopark gibi bölümler bulunduğunu anlatarak şöyle konuştu:

"Günlük 2 bin 700 kişiye hizmet vereceğimiz tesisimizin yolu, gelecek yıl standartları yüksek bir şekilde hizmete girmiş olacak. İnşallah yola ilişkin bir sorunumuz olmayacak. Kayak merkezimiz, Büyükşehir Belediyemizin bütçesinden aktarılan 31 milyon lira ile birlikte toplam 35 milyon liraya mal oldu. Bu bölgemizde bu yıl yeni bir otel çalışmasına başlayacağız. Ordu Büyükşehir Belediyemiz iştiraki ORBEL AŞ ve Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği bu bölgede 5 yıldızlı otel projesi için çalışma başlattı. Proje yaklaşık 8 aylık bir süre içerisinde tamamlanacak."

"Öğrencilerimizi kış döneminde bu tesisimize getireceğiz"

Kayak sporunu toplumun her kesimine yaymak istediklerini dile getiren Yılmaz, "Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliği yaparak kayak sporunu seven öğrencilerimizi kış döneminde bu tesisimize getireceğiz. Ordu Üniversitemiz ve Giresun Üniversitesindeki öğrencilerimiz buradan faydalanacak. Artık hepimizin olan bu tesisleri koruyup kollamak bizlerin görevi." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar da burada Türkiye'ye onur verecek kayakçılar yetişmesini temenni ederek "Şu anda Karadeniz’in en büyük kayak merkezi olan bu tesis gerçekten bölgeye çok büyük hizmetler yapacak. Burası bölgenin hem iktisadi kalkınması hem de gençlerimizin kış sporlarını noktasında yetişmesinde önemli rol alacak." dedi.

Türkiye'nin kış sporlarında gelişme potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden Yarar, şunları kaydetti:

"Türkiye gibi etrafı yüzde 60 dağlık olan bir ülkede turizmin şu anda ana gelişim stratejisinde kış turizmi öncelikli sıraya alınmıştır. Turizm Bakanlığımız da buna önem veriyor. Kayak tesislerinin olduğu yerler artık birer yatırım noktası olacak ve bu devlet politikası haline gelecek. Ordu'da ilk, orta ve lise öğrencileri servislerle tesisimize getirilsin ve biz onlara kayak öğretelim. Gençler, Türkiye’nin 2026 yılı kış olimpiyatlarına adaylığı var. İnşallah o olimpiyatlarda meşaleyi tutanların içinde Ordulu kayak sporcuları da olur."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdelesi kesilen kayak merkezi hizmete açıldı.

5 yıldız otel yapılacak

Daha sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORBEL AŞ ve Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (ORDUSİAD) arasında kurulması planlanan 5 yıldızlı otel projesi için de imzalar atıldı. Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Enver Yılmaz ile Dernek Başkanı Kadir Engin, 80 oda ve 110 yatak kapasiteli otel için protokol imzaladı.

Protokolün yanı sıra vatandaşlar, telesiyej vasıtasıyla Çambaşı Yaylası'nı kar manzarası eşliğinde izleme imkanı buldu. Kayak sporcuları da kar üzerinde keyifli anlar yaşadı.

Törene, Kabadüz Kaymakamı Mehmet Uğur Özerdem, Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya, Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç ile çok sayıda kişi katıldı.