8 °C

26 ülkeden heyetler ev tekstili için Bursa’ya ‘görücü’ geldi

26 ülkeden 200'e yakın iş insanı ev tekstili için Bursa'ya geldi. Merinos AKKM Fuar Alanı’nda düzenlenen organizasyonda yabancı alım heyetleri, stant açan 52 firmanın temsilcileriyle buluştu.

26 ülkeden heyetler ev tekstili için Bursa’ya ‘görücü’ geldi

GÜLAY SOYDAN PEHLEVAN

BURSA - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), tekstilin başkenti Bursa’da sektör oyuncularının rekabetini güçlendirmek için Ticari Safari Projesi kapsamında yeni bir organizasyona daha imza attı.

BTSO, Ekonomi Bakanlığı destekleriyle Bursa Tekstil Sektörünün Uluslararası Rekabet Gücünün Geliştirilmesi projesi kapsamında Rusya, Fas, Suudi Arabistan, İran ve Güney Afrika başta olmak üzere 26 ülkeden 200’e yakın iş insanını yeni iş bağlantıları için 52 firmanın stant açtığı Merinos AKKM Fuar Alanı’nda ağırlıyor.

İkili iş görüşmelerinin de gerçekleştirildiği fuar hakkında bilgi veren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “BTSO olarak hem Küresel Fuar Acentesi hem de Ticari Safari projemizin bir ayağını daha hayata geçiriyoruz. Tekstil sektöründe Bursa’da faaliyet gösteren firmalarımızın katıldığı alım heyeti programımızda dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’e yakın ev tekstil sektöründe ithalat yapan profesyoneli burada sektördeki oyuncularımızla bir araya getiriyoruz. Tüm bu faaliyetler Bursa’nın ve Türkiye’nin ihracatını artıran önemli etkinliklerdir” dedi.

Özellikle son yıllarda Türkiye’ye gelen yabancı alıcıların belli tedirginlikleri ve bariyerlerinin söz konusu olduğunu dile getiren Burkay, “Bu programlarımız aynı zamanda hem Bursa’yı hem Türkiye’yi hem de içinden geçtiğimiz süreci dünyaya anlatma konusunda önemli destek sağlıyor” diye konuştu.

Hedef, ihracat kilo değerini 8 doların üzerine çıkarmak

İbrahim Burkay, Bursa’nın hedefinin ihracatta kilogram değerini 8 dolara çıkarmak olduğunu anımsatarak, ev tekstilinin ise Bursa’da 8 doların üzerinde ihracat yapan önemli bir sektör konumunda bulunduğunu anlattı. “Bunun tabii ki tasarımını, katma değerini daha nitelikli ürünlerle artırmak amacındayız” diyen Burkay, şunları kaydetti: “Ev tekstili sektörünün toplam ihracatı 3 milyar dolar seviyesinde. Bursa’nın bu rakamda ciddi payı var. Bugün gelinen noktada Bursa tekstil sektörü yaklaşık 1.2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye’nin tekstilde önemli bir merkezi konumundayız. Konfeksiyonla birlikte ise 2 milyar dolara yaklaşan bir ihracatı var. Bu fuarın ihracatımıza yüzde 10 ila yüzde 15’lik katkı koymasını hedefliyoruz. Diğer yandan kendi alım heyetlerimizin de Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere özellikle yurt dışında katıldıkları fuarlar var. Tüm bunlarla birlikte sektörün dış ticaretinde önemli bir artış olacağını düşünüyoruz.”

BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş da fuarda Güney Amerika başta olmak üzere Kuzey Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve Rusya gibi 26 ülkeden alım heyeti ağırladıklarını, bunların profiline bakıldığında da bölgelerinin ve ülkelerinin en iyi alıcıları olduğunu dile getirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.