19 °C

3 yılda 20 bin kişiye istihdam sağladılar

Kocaeli'de “İşsizliğe Yerel Çözüm Kocaeli Modeli” projesi kapsamından 2009 ve 2012 yılları arasında 20 bin 648 kişiye istihdam imkanı sağlandı

3 yılda 20 bin kişiye istihdam sağladılar

KOCAELİ - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Kocaeli Valiliği ve İŞKUR ile yürüttüğü “İşsizliğe Yerel Çözüm Kocaeli Modeli” projesi kapsamında 2009 ve 2012 yılları arasında 20 bin 648 kişiye istihdam imkanı sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM) kapsamında açılan kurslara 46 bin 975 kişinin katıldığını ve 32 bin 645’inin mezun olduğunu bildirdi.

Kurslarda çok sayıda kişinin eğitim almaya devam ettiğini aktaran Çöpoğlu, bu başarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) "Yoksullukla Mücadele Çalışma Gurubu" toplantısında üye ülkelere örnek gösterildiğini bildirdi.

İşsizliğin sadece merkezi hükümetlerin tek başına çözebileceği bir sorun olmadığını ifade eden Çöpoğlu “Yerel yönetimler de bu sorunla mücadelede elini taşın altına koymalı. Bizler de yerel yönetimler olarak kayıtsız kalmadık. Aldığımız sonuçlar projenin yerindeliğini de gözler önüne serdi” diye belirtti.

Çöpoğlu, şunları kaydetti:

“Yaptığımız araştırmalar Kocaeli’nde işsizliğin niteliksizlikle iç içe olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle açtığımız istihdam kurslarının kişiye nitelik kazandıracak ya da var olan vasfını arttıracak özelliğe sahip olmasına özen gösterdik. Tabi ki işsizliği önlemede yeni iş yerleri açmak önemli bir çözüm yoludur. Fakat mevcut yatırımlarla da iş gücü talebi ile  işgücü arzını maksimum seviyede buluşturduğumuz zaman yeni istihdam kapıları aralamış oluruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap