28 °C

4.7 milyon genç iş aramıyor

Türkiye'de 18.8 milyon genç nüfustan 4.7 milyonu iş bulma umudunu yitirdiği için artık iş aramıyor

4.7 milyon genç iş aramıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçen ay açıkladığı işsizlik verilerine göre 2015 Mart döneminde 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1,9 puan artışla yüzde 18,6'yı bulmuştu.

Genç işsizliğin arttığına dikkat çeken verilerden hareketle, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) hazırladığı raporda 4.7 milyon gencin iş bulma umuduğunu yitirdiği için artık iş aramadığı bildirildi.

'Sorunun temeli kadınları istihdam dışı kalması'

TİSK'e göre; Türkiye’de 15-29 yaş grubu gençlerin yaklaşık 3’te 1’i eğitimde veya çalışma hayatında değil.  Sorunun temel nedeni ise genç kadınların yüzde 45’inin hem eğitim hem de istihdam dışı kalması. Türkiye, işsiz gençlerin oranının yüksekliği açısından OECD içerisinde ilk sıralarda yer alıyor.

Bir okula devam etmeyen veya bir işte çalışmayan gençlerin yüzde 80’i iş aramıyor. Türkiye, yüzde 80’lik bu pasif oranıyla, OECD’ye üye 33 ülke içerisinde Kore ve Meksika’dan sonra 3. sırada geliyor.

sdsds.jpg

Türkiye’de genç kadınların yüzde 45.2’si hem eğitim hem de istihdam dışı kalırken, bu oran genç erkeklerde yüzde 17.6. Söz konusu oran, genç erkekler açısından yüzde 13.3 olan OECD ortalamasına yakın; buna karşılık genç kadınlarda yüzde 17.7 olan OECD ortalamasının neredeyse üç katı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap