ABD firmaları yetersiz bütçeyi tolere etmeyecek

ABD Büyükelçisi Satterfield sağlıkta ödemelerin gecikmesi nedeniyle ABD firmalarının Türkiye’den çekilebileceğini söyledi. Satterfield, “ABD firmaları yetersiz bütçeyi tolere edebilecek düzeyde değil” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

Amerikan Şirketler Derneği AmCham Turkey tarafından sağlık endüstrisindeki Amerikan şirketleriyle düzenlenen toplantının kapanışında konuşan ABD Büyükelçisi David M. Satterfield, kamuda tıbbi cihaz geri ödemelerinin çok geç yapıldığını, özellikle üniversite hastanelerindeki ödemelerin 4 yıla kadar uzadığını belirterek, “(geri ödemeler konusunda) olumsuz sonuçlar görülmeli. Bu böyle devam edemez” dedi.

ABD Ticaret Bakanı Ross’un Türkiye ziyaretinde bu sorunu görüşmelerinde aktardığını belirterek, “ABD tıbbi cihaz sektörü için ödemelerin yapılmaması bir sorun. Üstelik sürekli sorun. Üniversite hastanelerinde 4 seneyi bulan ödemelerin yapılmadığı bir ortam söz konusu. Bir ABD firması Türkiye pazarından çekildi. Çünkü parasını alamadı. Diğerleri de bunu yapabilir. Türkiye’nin sağlık yatırımları, sağlıkta yaptıkları çok iyi ama bunun bütçeden bedelinin de ödenmesi gerekir” dedi.

İlaç konusunda da fiyatlama ve geri ödeme listelerine alınmamanın yenilikçi ilaçların Türkiye’ye getirilmesi önünde bir engel oluşturduğuna işaret eden Büyükelçi Satterfield, “İlaç konusunda da ödeme listelerine alınmama, bazı uygulamalar yenilikçi ilaçların Türkiye’ye gelmesinin yolu bu olamaz. İnovasyon isteniyorsa, sağlık turizm merkezi olmak isteniyorsanız bunlar çok önemli. Artık olumsuz sonuçlar görülmeli. Bu böyle devam edemez. Kilit yapısal çalışmalar yapmak zorunda” diye konuştu.

“Avrupalılarda da isteksizlik görüyoruz”

“ABD sanayii Türkiye’deki yetersiz bütçeyi tolere edebilecek düzeyde değil. Avrupa firmalarında da benzeri şeyler olabilir. Onlarda da isteksizlik görülüyor” diyen Satterfield, sözlerinin olumlu mesaj olarak alınmasını isteyerek, “Dikkatli ve tedbirli adımların atılması lazım. Öngörülebilir bir ödeme sistemi hayatidir. Bu mevcut durum böyle devam edemez. Özellikle üniversite hastaneleri için” dedi.

Gürsöz: Bu konuları görüştük sorunları aşma kararı verilmişti

Toplantıda, Büyükelçi Satterfield’in ardından söz alan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz de Büyükelçi’nin Türkiye’de yeni göreve başladığını hatırlatarak, “Sayın (ABD Ticaret Bakanı) Ross’un Bakanımız (Fahrettin Koca) ile yaptığı görüşmede ben de vardım. Bu konulara değinildi. Karşılıklı istekler, sorunlar görüşüldü ve sonucunda şuna ulaşıldı. Bu sorunları ortadan kaldıralım, yolumuza bakalım. 100 milyar dolarlı bir ticaret hacmi belirlendi. Buna ulaşılabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler