9 °C

ABD’nin gümrük hamlesine yanıt: 75 milyar dolar hedefi ile çelişiyor

ABD'nin Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına dair kararını değerlendiren Ticaret Bakanı Pekcan, bu kararın karşılıklı olarak belirlenen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çeliştiğini vurguladı.

ABD’nin gümrük hamlesine yanıt: 75 milyar dolar hedefi ile çelişiyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD, Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına kararı için "İki ülke hükumetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren devam eden gözden geçirme süreci sonrası ABD, Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı.

2018 yılı 11 aylık döneminde ABD’nin GTS kapsamında dünyadan yaptığı toplam 20,9 milyar dolarlık ithalatta TR 1,74 milyar dolarlık ve yüzde 8,2’lik payla 5. tedarikçi ülkedir." dedi.

Pekcan şöyle devam etti:

"Söz konusu karar iki ülke hükumetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. Bu karar aynı zamanda ABD’li küçük ve orta ölçekli firmalar ile üreticileri de olumsuz etkileyecektir. Stratejik ortağımız olan ABD ile aramızdaki ticaret hacmini artırmaya yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz."

Gümrüksüz ticaretin iptali Türkiye'yi nasıl etkiler?Gümrüksüz ticaretin iptali Türkiye'yi nasıl etkiler?

 

ABD, Türkiye'yi gümrüksüz ticaret programından çıkarıyorABD, Türkiye'yi gümrüksüz ticaret programından çıkarıyor

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap