AB’ye otomotiv ihracatı %13 azaldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektör ihracatından yüzde 76 pay alan AB ülkelerine de yüzde 13 oranında düşüş görüldü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA ( DÜNYA)

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) otomotiv ihracatı verilerini açıkladı. Sektör ihracatı nisanda yüzde 9.8 düşüşle 2.6 milyar dolar oldu. Otomotiv endüstrisinin ocak-nisan döneminde kaydedilen ihracatı ise yüzde 6.8 azalışla 10 milyar 373 milyon dolar oldu. Nisan ayı ihracatında ürün grupları bazında otobüs-minibüs-midibüs dışındaki diğer ürünlerde düşüş yaşanırken, sektör ihracatından yüzde 76 pay alan AB ülkelerine de yüzde 13 oranında düşüş görüldü.

Nisan ayında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 18 azalışla 368 milyon dolar oldu. Yine önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 23 oranında düşüşle 268 milyon dolar ihracat yapıldı. İtalya’ya ihracat da yüzde 28 azalarak 237 milyon dolar oldu. Nisan ayında önemli pazarlardan İspanya ve Hollanda’ya yüzde 24’er, Belçika’ya yüzde 22 ihracat düşüşü görülürken, Birleşik Krallık’a yüzde 14, Slovenya’ya yüzde 39, ABD’ye yüzde 57 ihracat artışı kaydedildi.

Almanya’ya yaşanan düşüşte binek otomobiller ihracatının yüzde 33, tedarik endüstrisi ihracatının yüzde 11, Fransa’ya olan düşüşte ise binek otomobiller ihracatının yüzde 36, İtalya’ya görülen düşüşte de binek otomobiller ihracatının yüzde 41 gerilemesi etkili oldu.