17 °C

Adana Sera OSB’de Sera AŞ ile ortaklık arayışı

Adana’da kuruluş çalışmaları devam eden Sera OSB’nin Sera AŞ’ye sağlanan ek vergi indirimi ve yatırım teşviklerinden yararlanması için harekete geçildi.

Adana Sera OSB’de Sera AŞ ile ortaklık arayışı

Eray ŞEN

ADANA - Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Karataş ilçesinde kuruluş çalışmaları devam eden ve Sera OSB olarak da bilinen Tarımsal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (Sera OSB), geçtiğimiz nisan ayında Ekonomi Reform Paketi kapsamında faaliyete geçirilen Sera AŞ ile işbirliği yapması yönünde görüşmelerde bulunduklarını açıkladı. Demirtaş, bunun sağlanması halinde yatırımcıların Sera AŞ’ye sağlanan ek vergi indirimi ve yatırım teşviklerinden yararlanma imkanı sağlayacaklarını vurguladı.

Bebeli Mahallesi’nde daha önce mera olarak kullanılan bir alanda kurulan Sera OSB’nin 3 bin dekarlık bir alana sahip olduğunu belirten Vali Demirtaş, burada planlanan üretimin Sera AŞ’nin çalışma alanıyla kesiştiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Biliyorsunuz, özellikle geçen kış sebze ve meyve fiyatlarında çok ciddi anlamda artışlar meydana geldi. Hükümetimiz de bu fiyat artışını engellemek için Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne bağlı Sera AŞ’yi kurdu. Geçtiğimiz günlerde ziyaretimize gelen Sera AŞ Genel Müdürü ile Sera OSB konusunu görüştük. Görüşmemizin ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerimiz OSB’nin kurulacağı alanda inceleme yaptı. İnceleme neticesinde Türkiye genelinde kurulması planlanan 20 bin dönümlük sera projesine Karataş Sera OSB’nin de dahil edilmesine yönelik talebimizi yetkililere ilettik.”

Su Ürünleri OSB ile yeni bir dönem başlıyor

Yine Karataş bölgesinde kuruluşu devam eden Su Ürünleri OSB hakkında da bilgi veren Vali Demirtaş, bu tesisten yılda 2.5 milyar lira beklendiğini kaydetti. Su Ürünleri OSB’de tarla balıkçılığı yapılacağını, yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanacağını anlatan Demirtaş, “Sera OSB’de de yine 2 bin civarında vatandaşımızı çalıştırmayı düşünüyoruz. Toplamda 4 bin kişilik istihdam demek. Vatandaşlarımıza yönelik eğitim programları, seminerler, meslek edinme kursları açmaya başladık. Üretime başlamadan, burada çalışacak elemanları yetiştireceğiz” dedi.

Su Ürünleri OSB’nin kuruluşunda yasal mevzuat açısından engelle karşılaşıldığına işaret eden Vali Demirtaş, şu bilgileri verdi: “Yönetmelikte bir hüküm var, su ürünleri üretimi OSB çatısı altında yapılamaz deniliyor. Bunu konuyu Bakanlıkla görüşme halindeyiz. Bakanlık Ek-2’deki OSB yapamazsınız hükmünü kaldıracak. Böylelikle OSB olarak tarla balıkçılığını OSB’de yapacağız. Amacımız organize sanayi bölgesinin teşviklerinden yararlanmak. Vatandaşlarımız bu avantajlardan, vergi indiriminden, yatırım indiriminden yararlansın diyoruz.”

Gıda OSB ile katma değerli ürünlere başlanacak

Adana Valisi Demirtaş, hem Su Ürünleri OSB hem de Sera OSB’de üretilecek ürünleri katma değerli hale getirmek için üçüncü bir tesis olarak Sarıçam ilçesinde Gıda OSB kurulduğunu da ifade ederek, “Amacımız buradaki ürünlerle bir katma değer oluşturalım, işleyelim ve daha fazla para kazanalım. Gıda OSB’de imar planları bitti” diye konuştu.

Bir dekar muzun geliri 110 dekar buğdaya eşit

Adana Valisi olarak Haziran 2016’da göreve başladığında ilde bir dekar bile muz üretimi yapılmadığının altını çizen Vali Demirtaş şöyle konuştu: “Şu an 730 dekar muzumuz var. İki firma da her biri 400 dekar civarında izin istedi, Toprak Koruma’dan, onlara da izin verdik. Tüm vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum; Çukurova’da katma değeri yüksek olan tarım ürünleri üretsinler. Sadece buğdayla, mısırla ya da pamukla bu işi götürmemiz mümkün değil. Bu konuda istatistiksel bir çalışma yaptık; bir dekar muzdan elde ettiğiniz gelir 110 dekar buğdaya ya da 70-80 dekar pamuğa ve mısıra eşit. Bizim hesabımızı oturup iyi yapmamız lazım. Bir taraftan yüz binlerce ton muz ithal ediyoruz. Bu ithalatı kısmanın tek yolu kendi ülkemizde üreteceğiz, önce kendi ihtiyaçlarımıza cevap vereceğiz, sonra artanı ihraç edeceğiz. Bugün muzun kilosu 12 lira olmuş. Neden ithal ediyoruz bunu. Bu bölgede çok rahat bir şekilde üretilebilecek bir ürün. Burada ürettiğimiz muzlardan yılda üç defa ürün alabiliyorsunuz. Normalde yılda bir defa alırsınız. Ekiyorsunuz, sürekli kendisini yeniliyor. Müthiş bir zenginlik.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap