18 °C

Ağbal: Dolar için ölçü, rakam biçenlere bakmayın

Dolar ve finans piyasalarının seviyesi bakımından istikrar olduğunu dile getiren Maliye Bakanı Ağbal, "Kurun seviyesine ilişkin teknik değerlendirmeler olur ama onun dışında 'geleceği gören kahin' edasıyla doların seviyesi konusunda ölçü, rakam biçenlere kimse bakmasın" dedi.

Ağbal: Dolar için ölçü, rakam biçenlere bakmayın

Maliye Bakanı Naci Ağbal, döviz kurlarına ilişkin gelişmeleri de değerlendirerek, doların kendi ekonomik koşullarında inip çıkabileceğini kaydetti.

Şu anda dolar ve finans piyasalarının seviyesi bakımından istikrar olduğunu dile getiren Bakan Ağbal, "Millet doların seviyesine bakacağına, otursun işine gücüne baksın. Millet oturmuş kalkmış 'Üç ay sonra, altı ay sonra dolar kuru ne olacak...' Sanki falcılar. Bunu yaparak 'ekonomistim' diyenlere de şaşırıyorum" diye konuştu.

16 Nisan halk oylamasından sonraki süreçte, döviz kurlarında istikrar sağlandığına ve finansal piyasalarda kırılganlığın aşağı indiğine değinen Bakan Ağbal, ekonomide öngörülebilirliği artıran bir patika bulunduğunu bildirdi.

Bakan Ağbal, ekonomide müthiş bir siyasi belirginlik ve istikrar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Güçlü ekonomik ivme yakaladık. Bütün bu parametreler ekonomideki gelişmeleri etkiliyor. Kurun seviyesine ilişkin teknik değerlendirmeler olur, buna saygı duymak lazım ama onun dışında 'geleceği gören kahin' edasıyla doların seviyesine ilişkin ölçü, rakam biçenlere kimse bakmasın. Herkes işine, gücüne baksın."

Sanal paranın kurala bağlanması lazım

Sanal para birimi Bitcoin'e yönelik tartışmaları değerlendiren Bakan Ağbal, teknolojinin getirdiği imkanlarla bu tür yeni ödeme sistemlerinin geliştiğini söyledi. Ağbal, paranın tamamen sanal niteliğe bürünerek sahibinin ortadan kalkacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Uluslararası finans sistemini orta ve uzun vadede derinden etkileyecek gelişme. Şu anda başlangıç aşamalarında ama bu alanın mutlaka kontrol alına alınması, kural ve kaidelere bağlanması lazım. Bu konuda da uluslararası finans sisteminde birtakım gelişmeler mutlaka olacaktır. Türkiye de her zaman olduğu için bu gelişmelerin içinde yer alacak."

Kamuya dair personel alımları hakkında bilgi verdi

2018'de kamuya personel alımına ilişkin bilgi veren Bakan Ağbal, Orta Vadeli Program (OVP) ve bütçe çalışmalarının devam ettiğini belirtrek, kamunun gelecek yıl da belirli sayıda personel almaya devam edeceğini söyledi.

Bakan Ağbal, OVP açıklandığında rakamların net şekilde görüleceğine işaret ederek, "Gelecek yıl öncelik öğretmen, hakim, savcı, sağlık personeli ve araştırma görevlisi alımlarında olacak. Geçen yıllarla benzer rakamlar olacağını söyleyebilirim" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap