22 °C

Akaryakıt dağıtıcı sayısı 40’a inecek

Alpet Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Ergi, şu anda 100’e yakın dağıtım şirketi bulunduğunu hatırlatarak “Birkaç yıl sonra bu sayının 40’ın üzerinde olamayacağını düşünüyorum” dedi.

Akaryakıt dağıtıcı sayısı 40’a inecek

Mehmet KARA

Türkiye akaryakıt piyasası, 100’e yakın dağıtıcı ve binlerce istasyon ile dinamik bir sektör. Sektöre yeni giren ve çekilen oyuncu pek eksik olmuyor. Bu giriş çıkışlar tek başına sağlıklı bir dinamizme işaret eder mi tartışılır. Ancak ana dağıtıcılar tarafında oyuncu sayısının yüksek olduğunu söyleyenler az değil.

Peki sektör şu anda ne durumda? Nereye doğru ve nasıl değişmesi beklenebilir? Küresel enerji trendleri bu sektörü ne ölçüde nasıl etkiler? Tüm bu soruları ve daha fazlasını Altınbaş Holding Enerji Grup Başkanı ve Alpet Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Ergi ile konuştuk.

Akaryakıt sektöründe durum nedir?

Türkiye akaryakıt piyasası son derece hızlı dönüşüm geçiren bir piyasa. Yeni şartlara göre sürekli kendini yeniliyor. Dünya ve Avrupa nereye doğru gidiyorsa bizim akaryakıt piyasası da oraya doğru evriliyor. Hatta Türkiye akaryakıt piyasası birçok noktada başka ülkelere ve diğer pazarlara öncülük ediyor, onları yeniliklere teşvik ediyor. 

Piyasa evriliyor dediniz, peki nereye doğru?

Petrol piyasası bundan iki sene öncesine göre kurumsal firmaların daha hakim olacağı bir yapıya doğru ilerliyor. Çünkü sektör paydaşları şunun farkına vardı, rekabet ile piyasa güvenliği arasında bir denge kurulması çok önemli. Rekabet büyülü bir kavram olmasına rağmen, piyasa güvenliğini içinde barındırmazsa sağlıklı bir yere doğru ilerleyemez.

Sağlıklı derken neyi kast ediyorsunuz?

Yoğun rekabet nedeniyle kâr marjları eski oranların çok çok altında kaldı. Buna rağmen yerli ve yabancı büyük sermaye sektöre ciddi şekilde ilgi göstermeye devam ediyor. Bunlar sektörün sağlıklı bir yere doğru ilerlediğinin de göstergesi.

Tek sağlık göstergesi bu olamaz sanırım, başka?

Haklısınız. Sağlıklı bir sektörden söz edebilmek için oyuncu sayısı ve oyuncuların pastadan aldığı payın dağılımı da önemli. Örneğin şu anda 100’e yakın dağıtım şirketi var. Birkaç yıl sonra bu sayının 40’ın üzerinde olamayacağını düşünüyorum. Gerek piyasa aktörlerinin gerekse yetkili kurum ve kuruluşların hazırlıklarını ve çalışmalarını bu yönde ilerlettiklerini söyleyebilirim. Yani bu kadar çok sayıda oyuncu varken, sağlıklı bir yapıdan söz etmek zor.

Peki yerli-yabancı dengesi ne kadar önemli?

Şahsen yerli-yabancı sermaye payının kritik önemi olduğunu düşünmüyorum. Son zamanlara kadar hep yabancı ağırlığı çok belirgindi. Ama son yıllarda yerli ve yabancı sermaye dengesinin optimum bir noktaya yaklaştığını memnuniyetle görüyorum. Bu dengenin piyasanın kendi iç dinamikleriyle oluşması da mevcut dengeyi daha değerli kılıyor.

Yenilenebilir kaynakların gelişimi sizin akaryakıt sektörünü nasıl etkileyecek?

Ben elektrikli araçlara ve yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyorum. Ancak fosil yakıtların payının çok ciddi şekilde düşeceğine pek ihtimal vermiyorum. Şu anda yüzde 85 seviyelerinde bulunan fosil yakıtların payının 2040’larda yüzde 77’ye ineceği söyleniyor ki bu da çok şaşırtıcı ve dengeleri altı üst edici bir şey değil. Kaldı ki elektriğin üretildiği kaynakların ağırlığı da halen fosil.

Enerji fiyatlarının geleceği ne olacak sizce?

Sizinle görüşmeye gelmeden önce dünyanın en büyük dört enerji trader’ının gelecek bir, beş ve 10 yıllık petrol fiyatları projeksiyonlarını okudum. Gördüğüm, birbiriyle çok alakasız rakamlardı. Dolayısıyla gelecekte enerji fiyatlarını tahmin etmek son derece güç. Ama bence enerji ileride, uzun vadede, bugünkünden çok daha pahalı bir ürün haline gelecek.

Akaryakıtta self servis’in tutması zor

Akaryakıtta self servis satış aslında önemli bir uygulama ve pazarlama açısından bir hizmet çeşitlendirmesidir diyebiliriz. Ama batılı ülkelerin tüketim alışkanlıklarıyla bizimki çok farklı. Bizim ülkede halkın hizmet sektöründen beklentisi, her şeyin toptan halledilmesi yönünde. Bu yüzden self servis akaryakıt satışı uygulamasının kısa vadede satışlara ciddi bir yansıması olacağını sanmıyorum. Daha önce de bu konuda denemeler oldu. İstenen sonuçları vermedi. Gelecekte akaryakıt istasyonlarında self servisten ziyade, kompleks ticari alan yaklaşımıyla karşı karşıya kalacağız.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap