Akçalar ile birleşen HOSAB ihracatta 1 milyar dolara ulaşacak

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi ile Akçalar Organize Sanayi Bölgesi’nin, HOSAB çatısı altında birleşmesini öngören protokol imzalandı. Birleşme ile birlikte HOSAB, ihracatta yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hacme, istihdamda da 15 bin kişiye ulaşılması öngörülüyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Esra ÖZARFAT

Sınır komşusu olan Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) ile 2019 yılı başında OSB statüsü alan Akçalar Organize Sanayi Bölgesi (AKOSAB) birleşiyor. 2012 yılından bu yana gündemde olan birleşmeyi sağlayan protokol iki bölgenin başkan ve yönetim kurullarınca imzalandı. Protokole göre Akçalar OSB ve Hasanağa OSB, HOSAB çatısı altında bütünleşecek. AKOSAB alanı, birleşme sonrasında alt yapı işleri tamamlanana ve ayrı hesap tutulması ihtiyacı ortadan kalkana kadar “HOSAB Akçalar Gelişim Bölgesi” olarak anılacak. Birleşmenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmasına kadar geçen süre içerisinde mevcut AKOSAB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyetlerinin görevleri devam edecek. Birleşme ile birlikte HOSAB 148 hektar büyüklükten, 216 hektar büyüklüğe ulaşacak. Hali hazırda 112 olan sanayi parseli sayısı 172’ye, faal firma sayısı 130’un üzerine çıkacak. İhracatta yaklaşık 1 milyar dolarlık bir hacme, istihdamda da 15 bin kişiye ulaşılması öngörülüyor.

İki bölge güç birliği yapıyor

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, sınır komşusu iki bölgenin iki tüzel kişilik olarak yoluna devam etmesi yerine, güçlerini ve kaynaklarını birleştirip tek bir çatı altında daha güçlü şekilde yürümesini yıllardan bu yana istediklerini söyledi. Korun, “Akçalar daha sanayi bölgesi iken, 2010’lu yılların başından bu yana bizler yönetimler düzeyinde birleşme görüşmelerimizi yapıyorduk. Nihayet bu görüşmelerimiz bu dönemde olumlu sonuçlandı. Bundan dolayı son derece mutluyuz, doğru olan buydu” dedi. OSB’lerin bünyesindeki firmalara elektrik, doğalgaz, yol, su, ve altyapıları rekabetçi fiyatlarla temin etmek için çalıştığını dile getiren Korun, “HOSAB, 2003 yılında OSB olmasına rağmen imar planlarının onaylandığı 2008 yılından itibaren yatırımlara başlayabilmiştir. Bugün tüm yol alt yapımızı bitirdik. Elektrik dağıtım şebekemizin üçte ikisini yer altına aldık. Proses ve kullanma suyu sorunlarını çözdük. Ayrıca Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 2. Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokolle, tahsis ettiğimiz 17 dönüm alanda Hasanağa Trafo Merkezi kurulmasını sağladık. Ağustos ayından itibaren sanayiciye temiz, kesintisiz enerji vermeye başlayacağız. Doğalgaz alt yapımız ile her firmaya doğalgaz ulaştırıyoruz. AKOSAB Bölgesi’nde de elektrik, doğalgaz, su alt yapısını kurmak, yolları yapmak, çevre düzenlemesini gerçekleştirmek için önce projelerimizi ortaya koyacağız” diye konuştu.

Yol haritası belirlendi

AKOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Yüce de HOSAB’ın atık su arıtma tesisini 3.5 yıldır kullandıklarını, bölge müdürü dışında kadroları olmadığını ve bazı hizmetleri HOSAB’dan satın aldıklarını hatırlattı. Yüce, iki bölgenin birleşmesinin önemine işaret etti. HOSAB Konferans Salonu’nda AKOSAB katılımcısı sanayicilerle yapılan toplantıda, AKOSAB Bölge Müdürü Fahrettin Beşli ile HOSAB Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç bölgeleriyle ilgili bilgi vererek, imar, elektrik, doğalgaz, su, yollar, atık su arıtma tesisi gibi altyapılar konusunda nasıl bir takvim dahilinde çalışmalar yapacaklarını paylaştı.