12 °C

Alacaklı müteaahhite 'sabır' çağrısı

Alacaklı müteaahhite 'sabır' çağrısı

 

 
 
 
TRABLUS  - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya Başbakanı Ali Zeydan ile müteahhitlerin hak edişleri ve savaş sırasındaki zarar ve ziyanlarının tazmini konusunu konuştuklarını belirterek, Libyalı bakanlarla yapacakları görüşmelerde bu konuya farklı şekil kazandırmaya çalışacaklarını bildirdi.
 
Bakan Çağlayan, Libya Başbakanı Ali Zeydan ile Libya Başbakanlık Binası'nda görüştü. Çağlayan ile Zeydan, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.
Devrimden sonra Libya'ya en çok gelen yabancı bakan olduğunu vurgulayan Çağlayan, Trablus'u hiç bu kadar düzenli ve güzel görmediğini söyledi.
Çağlayan, Türkiye'nin her zaman kardeş ve dost ülke Libya'nın birliğinden beraberliğinden yana olduğunu ifade ederek, "Müteahhitlerimiz Libya'dan en son çıkanlar olurken, yeni Libya'nın yeniden inşasında en önce buraya dönenler oldu" dedi.
Libya'nın Türk müteahhitlik sektörünün dünyaya açılan ilk kapısı olduğunu dile getiren Çağlayan, "Sayın Başbakan ile müteahhitlerin hak edişleri ve savaş sırasındaki zarar ve ziyanlarının tazmini konusunu konuştuk. Bakanlarla yapacağımız görüşmelerde bu konuya farklı şekil kazandırmaya çalışacağız" diye konuştu.
Türk iş dünyası ve Libya iş dünyasının sadece müteahhitlik sektöründe değil, ticaret ve sanayide de üçüncü ülkelerde işbirliği yapacağını belirten Çağlayan, "Başbakan'ın inşallah haftaya Türkiye'ye yapacakları ziyaret çok büyük önem arz ediyor. İki Başbakan Türkiye ve Libya'nın geleceği ile ilgili tüm dünyaya çok önemli mesajlar verecek" dedi.
 
"Biraz sabır"
 
Libya Başbakanı Zeydan da bağımsızlık savaşı sonrasında Türkiye ile işbirliği yaparak kalkınmaya önem verdiklerini belirtti.
Bu ilişkilerin ileri gitmesi için hükümet olarak ellerinden geleni yapacaklarını, Türkiye ile siyasi, güvenlik ve savunma alanında çok güçlü ilişkilerinin olduğunu ifade eden Zeydan, haftaya Türkiye'yi ziyaret edeceğini ve Polis Akademisi'nde eğitim gören 800 Libya subayının mezuniyet törenine katılacağını söyledi.
Zeydan, Türk müteahhitlerinin alacakları konusunda, "Türk şirketlerinin alacaklarına ilişkin anlayışla karşılamalarını istedim" dedi.
Türk müteahhitlerinin alacaklarının karşılanmasına ilişkin bir takvim olup olmamasının sorulması üzerine, Zeydan, şöyle konuştu:
"Bir takvim şu anda yok. Bu konunun daha üzerinde durulmadı ve çalışma yapılmadı. Ancak yardımcıların sayın Bakan ile görüşmeler yapacak. Verdiğimiz vaatler ne ise onları yerine getireceğiz. Çok zor bir dönemdeyiz. Hem ülke içi hem ülke dışında ödeyeceğimiz çok fazla hak ediş var. Ancak hükümetimizin öncelikli olarak önem verdiği konu ülkenin yeniden imar edilmesi. Türk müteahhitlerini de bu kategori içinde ele alacağız. Bu konu ve diğer ülkelere vaatlerle ilgili bir denge kurmaya çalışıyoruz. Projelerini tamamlayabilmeleri için şirketleri destekleyeceğiz. Libya olarak Türkiye'yi gelecek vaat eden bir partner olarak görüyoruz. Türkiye'nin de bunu çok iyi bir şekilde değerlendirmesini istiyoruz. Biraz sabır gerekiyor. Biz neyi vadettiysek, onu yerine getireceğiz."
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.