9 °C

Alkollü içkiler için hizmet bedelleri belirlendi

Alkol ve alkollü içkilerin piyasaya arzında 2017 yılı için uygulanacak maktu bedelle hizmet ve dağıtım yetki belgesi bedelleri belirlendi.

Alkollü içkiler için hizmet bedelleri belirlendi

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun, Alkol ve Alkollü İçki Tesislerinin Haiz Olmaları Gereken Teknik Şartlar, Kurulmaları, İşletilmeleri ve Denetlenmelerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik'in uygulanmasıyla ilgili kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 2017 için tesis kurma izni maktu bedeli bira için en az 7 bin 788 lira, şarap ve aromatize şarap için 20 bin litre/yıl veya daha az kapasitede en az 2 bin 77 lira ve 20 bin litre/yıl'dan daha fazla kapasitede en az 5 bin 192 lira, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için en az 25 bin 958 lira oldu.

Tesis kurma izin bedeli, proje kapasitesi üzerinden yıllık beher bin litre başına, bira için 7,79 lira, şarap ve aromatize şarap için 12,98 lira, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için 41,78 lira, distile alkollü içkiler için 88,26 lira olarak hesaplanacak. Başvuru sırasında hesaplanan bedelin dörtte biri, tesis kurma izin belgesi verilirken bakiyesi tahsil edilecek.

Üretim izin bedeli, kendi projesine ait tesis kurma izin bedeli kadar hesaplanacak. Proje tadilatı izin bedeli ise mevcut üretime aynı kategori içinde bir alt kategori eklenmesinde ve kapasite artırımında, yıllık bin litre üzerinden aromalı bira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı hariç tesis kurma izin bedelinin iki katı şeklinde hesaplanıp, izin verilmeden önce tahsil edilecek.

Bira tesislerinde aromalı bira üretimi için en az 15 bin 575 lira, şarap tesislerinde yarı köpüren şarap, meyve şarabı üretimi için ayrı ayrı en az 25 bin 958 lira maktu olmak üzere proje kapasitesi üzerinden yıllık beher bin litre başına 41,78 lira proje tadilat izni bedeli alınacak.

Hizmet bedelleri

Hizmet bedeli ise aylık satış raporuna göre, beher bin litre başına bira için 7,72 lira, şarap, köpüren şarap ve aromatize şarap için 12,86 lira, aromalı bira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için 46,29 lira, distile alkollü içkiler için 82,66 lira olarak belirlendi.

Dağıtım yetki belgesi maktu bedeli bira için en az 15 bin 575 lira, aromalı bira için en az 31 bin 149 lira, şarap, köpüren şarap ve aromatize şarap için 20 bin litre veya daha az faaliyet hacminde en az 4 bin 154 lira ve 20 bin litreden daha fazla faaliyet hacminde en az 10 bin 383 lira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı, aromatize şarap bazlı içki, aromatize şarap kokteyli için en az 25 bin 958 lira, distile alkollü içkiler için kategori bazında ayrı ayrı en az 37 bin 301 lira oldu.

Dağıtım yetki belgesi bedeli ise faaliyet hacmi üzerinden beher bin litre başına bira için 15,58 lira, aromalı bira için 25,96 lira, şarap, köpüren şarap ve aromatize şarap için 25,96 lira, yarı köpüren şarap, meyve şarabı, aromatize şarap bazlı içki, aromatize şarap kokteyli için 83,55 lira, distile alkollü içkiler için kategori bazında ayrı ayrı 149,21 lira olarak tespit edildi. Dağıtım yetki belgesi yenileme bedeli kategori ve alt kategori bazında ayrı ayrı 3 bin 115 lira oldu.

Alkol ve alkollü içkilerin piyasaya arzında bandrol, kod ve satış belgesi uygulanmasına ilişkin analiz, uygunluk belgesi düzenleme, üretimin gözetim ve denetim hizmetleri, piyasa gözetim ve denetim, tüketicileri bilgilendirme ve eğitim hizmetleri, sektörde yer alan firmalara yönelik bilgilendirme hizmetleri, sektörle ilgili araştırma-geliştirme hizmetleri ve kurum genel giderlerinden sektöre düşen pay karşılığı belirlenen hizmet bedeli alınıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap