22 °C

Antalya Mermer, Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açıldı

31 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacak fuarı yerli ziyaretçilerin yanı sıra 62 ülkeden 2 binin üzerinde profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.

Antalya Mermer, Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açıldı

Antalya Mermer, Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Erdoğan, EXPO Center'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de doğal taş sektöründe ülke kalkınmasına paralel olarak çok hızlı gelişme yaşandığını söyledi. 

Üretim ocaklarında, fabrikalarda, zenginleştirme tesislerinde ve pazarlama imkanlarında çok büyük yenilikler gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, geçmiş yıllarda değerlendirilemeyen, küçük boyutlu, moloz olarak tabir edilen blokların da artık ekonomiye kazandırıldığını ifade etti. 

Maden Kanunu'nda yeni düzenlemeler yapılarak sektörün uygulamalarda karşılaştığı sorunların önemli bölümünün giderildiğini belirten Erdoğan, "Yeni düzenleme ile iptaller azaltılarak ruhsat güvencesi sağlanmış, idari para cezaları makul seviyeye çekilmiş ve işletmelerde belli bir standardın sağlanması amaçlanmıştır. Şu anda sektörün sorunlarının önemli bir kısmı diğer mevzuatlardan kaynaklanmaktadır" dedi. 

"Doğal taşta 2014 yılında üretimimiz 5 milyon metreküpe, ihracatımız 7 milyon tona, değer olarak da 2,1 milyar dolara ulaşmıştır" diyen Erdoğan, geçen sene birinci pazar konumunda bulunan Çin'deki durgunluğun doğal taş ihracatının kısmi duraklamasına neden olduğunu, sektörün yeni pazarlar yaratarak bu durgunluğu geçiştireceğini ümit ettiklerini dile getirdi. 

Türkiye'nin doğal taş teknolojileri üretme konusunda da son derece önemli gelişmeler katettiğini vurgulayan Erdoğan, yurtiçinde kullanılan ekipmanların ihracatına da başlandığını kaydetti. 

31 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacak fuarı yerli ziyaretçilerin yanı sıra 62 ülkeden 2 binin üzerinde profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap