Antep’in ihracatına ‘istihbarat’ desteği

Gaziantep Ticaret Odası, Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında 177 bin euro bütçeli proje ile Dış Ticaret İstihbarat Birimi kurdu. Birim ile pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılara güvenli ihracat için rehberlik edilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

M. Tekin ÇİÇEK

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), start verdiği yeni projesi ile dinamik ve güvenli ihracat için “Dış Ticaret İstihbarat Birimi” kurdu.

“Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulan birim, bölge ihracatçısına pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılara 3 adımda güvenli ihracat için rehberlik edecek. 177 bin euro bütçeli projede, Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası ile İspanya Sevilla Ticaret Odası da Gaziantep Ticaret Odasına yol arkadaşlığı yapacak.

Gaziantep Ticaret Odasının yürütücü olduğu “Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi”, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu ile Sevilla Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Birim Koordinatörü Manuel Montoya’nın da yer aldığı basın toplantısında konuşan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, hedefl erinin bölgede sinerji yaratarak kalkınmak olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Komşu illerimizle sinerji oluşturalım, birlikte kalkınalım ki rekabet şansımız yükselsin. “Biliyorsunuz Oda olarak vizyonumuz 2023 yılında Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk dört ilden biri olmasına öncülük etmek. Tüm projelerimizi bu vizyona ulaşmak hedefiyle kurguluyoruz. İhracatta 4’üncülük hedefl erken, aynı zamanda katma değeri yüksek, sürdürülebilir, dinamik ve güvenli ihracat da olsun istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Günümüzde bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğunu, ancak önemli olanın bilgiyi yorumlamak ve kullanmak olduğuna vurgu yapan Yıldırım, proje hakkında şu bilgileri aktardı: “Günümüzde bir tuşla istemediğiniz kadar çok veriye, bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak bu bilgilerin hangisi doğru, hangisi işinize yarar bunları bilmiyorsanız bir anlam ifade etmiyor. O nedenle veriyi ve bilgiyi yorumlamada ihracatçımızın koçu olacağız. Bunun için de Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında bölge ihracatçısı için güvenli ve dinamik bir ihracat sistemi kuruyoruz. Bu sistemin bir benzerini uygulayan Sevilla Ticaret Odası’nın da tecrübelerinden yararlanacağız”

Bölge ticaretine yeni bir soluk getirecek

Birimin bölge ticaretine yeni bir soluk getireceğini belirten Yıldırım, verilecek hizmetleri şöyle açıkladı: “Sistem kapsamında pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılara 3 adımda güvenli ihracat için rehberlik edilecek. Birçok uluslararası veri tabanına üye olacağız. İhracatçımıza bilimsel analizlerle nokta atışı yaptıracağız. Gaziantep ve Adıyaman’daki ihracatçı firmalara danışmanlık ve dış ticaret istihbaratı alanında rehberlik edecek birim, ilk önce 40 pilot işletmeye hizmet verecek. 14 ay sonra, yani proje süresi bitince bu hizmetler Odanın kaynakları ile sunulmaya devam edilecek.

3 kardeş oda tek bir amaç için hareket edecek

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, günümüz dünyasında ciddi bir rekabet olduğunu ve küresel pazarda var olabilmek için böyle projelere ihtiyaç duyduklarını belirtti. Uslu, “Bu projenin sürdürülebilir olması için Gaziantep Ticaret Odası ve Sevilla Ticaret Odasıyla elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Ülkemizin ekonomik sıkıntılarını atlatmak için bu tarz projelere ihtiyacımız var. Kazan kazan felsefesiyle 3 oda yeni pazarlara açılacağız, üyelerimize rehberlik edecek, kent ekonomilerimizi çok daha iyi seviyelere getirmek için çabalayacağız” dedi. Sevilla Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Birim Koordinatörü Manuel Montoya da “3 kardeş oda olarak tek bir amaç için hareket edeceğiz. Kısa vadede ihracat ve dış ticaret potansiyelimizi arttıracak, uzun vadedeyse uzak ve yeni pazarlara birlikte gireceğiz. İhracatımızı arttırmak için tüm bilgi birikimlerimizi, tecrübelerimizi karşılıklı olarak paylaşacak ve ikili iş görüşmeleriyle iş adamlarımıza destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.