9 °C

Avrupa'nın en ucuz 10'uncu ülkesiyiz ama...

İçki ve sigarayı Avrupa ile aynı fiyata, otomobili daha pahalıya tüketiyoruz

Avrupa'nın en ucuz 10'uncu ülkesiyiz ama...

HÜSEYİN GÖKÇE

ANKARA - Türkiye mal ve hizmetlerin fiyat düzeyleri karşılaştırmasına göre, Avrupa’nın en ucuz 10’uncu ülkesi oldu. İçki ve sigarayı Avrupa ortalaması ile aynı fiyata tüketen Türk vatandaşları, otomobil, bisiklet ve motosiklete daha fazla ödeme yapıyor. Mal ve hizmet fiyatları Avrupa ortalamasının altında olsa da Türkiye’de refah seviyesinin ortalamanın yarısını bile yakalayamaması dikkat çekiyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılına ilişkin Hanehalkı Nihai Tüketim Harcamaları yönüyle hesaplanan Satınalma Gücü Paritesi verilerini açıkladı. Türkiye’nin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünü gösteren fiyat düzeyi endeksi, 64 ile Avrupa’da fiyatları en ucuz 10’uncu ülke olduğunu gösteriyor. Ancak TÜİK’in önceki gün açıkladığı Satınalma Gücü Paritesi’ne göre kişi başına GSYİH verileri, ucuz mal ve hizmete erişimin o kadar da kolay olmadığını ortaya koyuyor. 

Zengin ülkeler pahalı düşük gelirliler ucuz 

Bu kategoride en pahalı ülke 156 endeks değeri ile İsviçre olurken, Avrupa’nın refah düzeyi en yüksek ülkesi Lüksemburg için endeks 123 (5’inci sırada) olarak hesaplandı. Aynı değerlendirmede Avrupa’nın en ucuz ülkesi ise gelir seviyesi bakımından AB’nin sondan 3’üncü sırasında bulunan Makedonya oldu. Makedonya’nın endeks değeri 47 olurken, bunu 48 ile Bulgaristan, 51 ile de Arnavutluk takip etti. 

Ulaşım araçları Avrupa’dan daha pahalı 

Tüketim mal ve hizmetlerinin alt gruplarına göre hesaplanan fiyat düzey endeksleri içinde Türkiye’nin 108 ile kişisel ulaşım araçlarını Avrupa’dan daha pahalıya tükettiği gözlendi. Alkollü içecekler ve tütünde ise Türkiye 100 ile Avrupa ortalamasıyla aynı değeri yakaladı. Buna karşılık ulaştırma hizmetleri 55 endeks değeri ile Avrupa ortalamasına göre en az para ödediğimiz grup oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.