Balçova Princess Otel'i ihalesini Işıltı Yapı Grubu kazandı

Işıltı Yapı Grubu ihaleyi, 350 bin lira aylık bedelle kazandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

İZMİR - Mülkiyeti İzmir İl Özel İdaresine ait olan Balçova Princess Otel'in ihalesini, 350 bin lira aylık bedelle İzmir'in tek su parkı olan Aquactiy'i yapan Işıltı Yapı Grubu kazandı.

Özkanlar Turizm AŞ'nin otelden tahliye edilmesinin ardından ihale yoluyla kiralanacağı açıklanan Princess Otel'in ihalesi, Balçova Termal Tesisleri'nde yapıldı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın başkanlığındaki 18 kişilik ihale komisyon tarafından yapılan ihaleye Galileo Turizm AŞ adına Salih Sinan Uslu, Burakkaya Turizm ve Yatırımları AŞ adına Burhanettin Kaya, Zilan Peyzaj ve Barankaya İnşaat Harfiyat adına Aydın Kaya ve Işıltı Yapı Grubu adına Ayşe Demirli katıldı.

İhalenin başlangıcında konuşan Vali Kıraç, otelin aylık 175 bin lira muhammen bedelle ihaleye çıkıldığını, her turda katılımcıların en az bin lira artırmaları gerektiğini söyledi. Vali Kıraç, "Büyük Otel olarak bilinen otelimiz yıllarca turizme hizmet etti. Eski kiracının çıkarılmasından sonra ihale süreci başladı. Bugün şeffaf şekilde ihaleyi yapacağız. Türk turizmine hayırlı olsun. Bu güzel tesis bölgemize yeniden kazandırılarak turizme hizmet verecek" dedi.

İhalenin ilk turunda tüm firmalar fiyatı bin lira artırırken, ikinci turda Galileo Turizm 6 bin lirayla ilk büyük artışı yaptı. 17 tur süren ihale, 345 bin liralık teklif ile Işıltı Yapı Grubu'nda kaldı.

İhalenin sona ermesinin ardından Vali Kıraç başkanlığındaki ihale komisyonu değerlendirme yapmak amacıyla katılımcıların ve basın mensuplarının salondan çıkmalarını istedi. Yaklaşık 15 dakikalık aranın ardından katılımcılar yeniden salona alındı ve Vali Kıraç, ihalede en yüksek teklif veren Işıltı Yapı Grubu temsilcisi Ayşe Demirli'den fiyatı 350 bin liraya çıkarıp çıkaramayacaklarını sordu. Demirli'nin 350 bin lirayı kabul etmesi üzerine ihale sonuçlandı ve Princess Otel aylık 350 bin lira artı KDV kira bedeliyle Işıltı Yapı Grubu'na verildi.

Vali Cahit Kıraç ve komisyon üyeleri ihaleden sonra firma temsilcilerini tebrik ettiler.

İhalenin tamamlanmasının ardından konuşan Vali Kıraç, "350 bin olarak hayırlısı olsun. İzmir ve Türkiye'nin göz bebeği bir yerdir. Biz İzmir olarak tüm sinerjimizle, gözetimimizle çalışmaların zamanında, şartnamedeki program çerçevesinde Türk turizmine yakışır bir şekilde olması için adım adım takip edeceğiz" dedi.

İhaleyi kazanan Işıltı Yapı Grubu Şirket Müdürü Ayşe Demirli, turizm alanında yatırım yapmak amacıyla ihaleye girdiklerini söyledi. Grubun 50 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Demirli, İzmir merkezli bir firma olduklarını, Balçova Termal Tesisleri'nin bahçesinde bulunan ve İzmir'in tek su parkı olan Aquacity'i inşa ettiklerini belirterek, "Turizm sektöründe ilk yatırımımız, otelimiz olacak. İhale sonuçlandıktan hemen sonra inşaat ve tadilat işlerine başlayıp en kısa sürede hizmete açmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Işıltı Yapı Grubu Hukuk Müşaviri Kemal Çağlar ise şirketin İbrahim, Ekrem ve Ayşe Demirli'den oluşan bir aile şirketi olduğunu ve 50 yıldır Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde inşaatlar yaptığını söyledi.