26 °C

”Bankaların ödeyeceği kredi 10 milyar dolar”

Bakan Unakıtan, 2009'da ödenecek senkikasyon kredisinin rahat rahat çevrilebileceğini söyledi

”Bankaların ödeyeceği kredi 10 milyar dolar”

 

İSTANBUL - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'deki bankaların 2009'da ödeyeceği sendikasyon kredisi miktarının 10 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, "Onları da rahat rahat çevirebilirler" dedi.

Unakıtan, Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen "Global Finansal Kriz ve Türkiye'ye Etkileri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, ABD'de konut sektöründe başlayan, sonra çok boyutlu bir hale dönüşen krizin etkilerinin tüm dünyayı sardığını hatırlattı.

Dünyanın her bakımdan bir değişim yaşadığını dile getiren Unakıtan, dünyadaki ekonomik sistemin bundan sonra eskisi gibi olmayacağını, dünyanın artık bir rüyadan uyanır halde bulunduğunu, önde gelen ülkelerin arka arkaya resesyona girdiğini anlattı.

Unakıtan, "Bu işin nerede biteceğini bugünden kestirmek zor. Dünyanın önde gelen ülkeleri ardı ardına, tutarları trilyon dolarları bulan önlem paketleri açıklıyor. Bugüne kadar 38 ülke önlem paketi açıkladı. Trilyonlarca dolar para verilmesine rağmen dünyada henüz istikrar sağlanmış, krizi durduracak bir önlem alınmış değil. Demek ki bu iş para vermekle olmuyor. Asıl olan dünyada yeni bir sistemle güven ortamını yakalamak" diye konuştu.

"Türkiye'nin epey zamandan beri krizden etkilenmeye başladı"

Türkiye'nin epey zamandan beri krizden etkilenmeye başladığını ifade eden Unakıtan, kamunun tasarruflarının arttığını, borç çevirmenin artık sıkıntı olmadığını, özel sektörün tasarrufunun azaldığını, yatırım yapma iştahının çoğaldığını ve yurt dışından fazlaca borçlandığını anlattı.

Maliye Bakanı Unakıtan, "Bizim şimdi en fazla bankalarımız biraz telaşa düştü. Benim 'sendikasyon kredim var, nasıl ödeyeceğim?' sonra bakıldı ki o kadar çok fazla telaş edecek bir durum yok. 2008 yılında 3-4 milyar dolar. 2009'da ödeyecekleri 10 milyar dolar civarında. Onları da rahat rahat çevirebilirler" şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinde bütçe açığı ve cari açığın büyük bir önem arz ettiğini, Türkiye'nin bu iki konuyla ilgili, Cumhuriyetin kuruluşundan değil Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana devam eden bir sıkıntısı bulunduğunu ifade eden Unakıtan, Türkiye'nin bu iki problemi halletmesi gerektiğini, bunlardan bütçe açığı sorununun aşağı yukarı halledildiğini söyledi.

Türkiye'nin henüz cari açık problemini halledemediğine de işaret eden Unakıtan, Türk milletinin daha fazla tasarruf yapması gerektiğini belirterek, "Kalkınmamızı cari açık esasına oturtmuşuz. Bu Türkiye'nin yapısal bir sorunu, Türkiye'nin bu soruna yapısal bir değişimle yaklaşması lazım. Bu meselemizi halletmemiz gerekiyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap