15 °C

Başbakan: Kurda dalgalanma 1,5 ay daha sürecek

Başbakan, ABD seçimleri sonrası TL'de yaşanan değer kaybının nedenini bildiklerini, bunun 1,5 ay daha süreceğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu.

Başbakan Yıldırım, önceki gece Adana'da bir kız öğrenci yurdunda gerçekleşen yangın faciası hakkında sorumluların tespit edileceğini ve TBMM'de araştırma komisyonu kurulacağını söyledi. 

Yıldırım, "15 Temmuz'da dünyada emsali görülmemiş bir işi başardık. Bunu Amerikalı da anlamıyor, Avrupalı da... Türk milleti bayrağına sahip çıkması gerektiğinde her şeyi göze alır." dedi.

Başbakan Yıldırım, kendisinden önce konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve YİK Üyesi Tuncay Özilhan'ın yaptığı konuşmaya yönelik olarak, "Bu günleri baz alırsak kötümser olmak için çok sebebimiz olabilir. Ancak biraz uzun vadeli düşünürsek, kötümser olmamız için bir sebep yok. Tedbirlerimizi alırken kötümser düşünelim de, gelecek beklentilerimiz için kötümser olmaya ihtiyaç yok" şeklinde konuştu. 

TL'deki değer kaybı canımızı sıkıyorTL'deki değer kaybı canımızı sıkıyor

Yıldırım, kurda yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak, "8 Kasım'dan bugüne yaşananları sadece Türkiye'ye mahsus görürsek yanlış yapmış oluruz. Bu küresel bir gelişmedir, Türkiye de payını almıştır. Bütün para birimleri yüzde 5 saptıysa bizim paramız 2 katı saptı, bunu da biliyoruz, sebeplerini de biliyoruz. Türkiye geçtiğimiz 4 ayda uçurumdan döndü. Endişeye gerek yok, bunun da üstesinden geleceğiz, en iyi siz biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi küresel sistemin bir parçası" diye konuştu.

'Dalgalanma 1,5 ay daha sürecek'

Başbakan, "Şunu bilelim, bu dalgalanma herhalde 1 ay-1,5 ay gibi daha devam edecek. Ne zamana kadar, 20 Ocak'a kadar. Yeni seçilmiş başkan (ABD) iş başına geldikten sonra biraz daha öngörülebilirlik artacak ve taşlar yerine oturacak" ifadelerini kullandı.

'AB kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz'

Avrupa Parlamentosunun kararını değerlendiren Yıldırım, "AB bir kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz. AP bir karar aldı, hukuki bir sonucu yok, bir tavsiye kararı... Avrupa'da hala Avrupa'nın geleceğini düşünen vizyon sahibi liderler mevcut. 15-16 Aralık'ta yapılacak Liderler Toplantısında bu anlamsız kararın dikkate alınmayacağını düşünüyorum. AB'nin içinde bulunduğu kafa karışıklığından bir an önce kurtulması gerek. Biz AB'ye girmek istiyoruz, doğrudur, ama Avrupa kendi gelecek vizyonunu özellikle Brexit'ten sonra tekrar gözden geçirmesi lazım" dedi.

'OHAL bir an önce kaldırılmalı''OHAL bir an önce kaldırılmalı'

'OHAL'in kalkmasını biz de istiyoruz'

Olağanüstü Halin kalkmasını bizde istiyoruz, ama OHAL'de ekonomiyi doğrudan ilgilendirecek önemli kararlar da aldık. OHAL kararı alçak örgütün devlet kademelerinden temizlenmesine yönelik bir karardır. 

AK Parti'nin anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak konuşan Yıldırım, şunları kaydetti: "Bir anayasa değişikliği durumu var. Bu rejim değişikliği değil. Bu bir ihtiyaç, Türkiye'nin geleceği, istikrarı için bir ihtiyaç. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz, bu coğrafyada istikrarsızlığın bedeli çok ağır olur. O nedenle Türkiye'nin her seçimde tek başına bir iktidar çıkarması gerek. Türkiye tek başına iktidara sahip, güçlü siyasi iradeye sahip bir yönetimi olması gerek. "

Yıldırım'ın konuşmasından diğer satır başları:

- Avrupa'da yükselen bir ırkçı ve sağ eğilim var Avrupa'da 5 ülkede seçimler yapılacak.

- Bu kadar olay aynı anda başka bir ülkenin başına gelseydi yerle bir olurdu. Türkiye bunların üstesinden gelmeyi başardı. Türkiye'de güven, istikrar var. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak söylüyorum, 2017 çok daha iyi olacak, sizi rahatlatmak için söylemiyorum, buna adım gibi inanıyorum.

- Önümüzdeki kısa dönem için 10 milyar dolarlık bir kaynak, piyasanın ihtiyacı olan parayı piyasadan çekmeden temin edilmiş olacak.

- Kamu mecbur kalmadıkça sözleşmelerini lira üzerinden yapacak.

- TMSF'nin 2,5 milyar dolar alacağı var, bunları da TL olarak alacak. 5 milyar dolarlık kısa vadeli sözleşmelerimiz var, bunlara da TL olarak ödeme imkanı getirdik.

- Özel sektörün borçlarını döndürme diye bir derdi yok. Bütün bu olanlara rağmen Merkez Bankası'nın net rezervlerinde bir gram azalma yok. Bunun nedeni de aldığımız tedbirler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap